Ukrayna Parlamentosu kripto para borsalarını düzenleyen yasayı kabul ederek, kripto para regülasyonlarına ciddi bir adım attı. Yetkililer, bu sektörün yasallaşmasının ülkenin lehine olacağını açıkladı.

Ukrayna, yeni dijital varlık düzenlemelerinin Doğu Avrupa ülkesinde; iş yapmak isteyen yabancı kripto para borsalarını çekeceğini umuyor.

Ukrayna Parlamentosu, ülkede faaliyette olan yabancı ve yerli kripto para borsalarını düzenleyen yasayı kabul etti. Parlamento’da dün ilk kez kripto para birimini yasal olarak tanıyan “Sanal Varlıklar Üzerine” adlı yasa tasarısı kabul edildi. Mevzuat, hükümetler arası politika oluşturma kuruluşu, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından geliştirildi. Ve mevcut standartlara göre ayarlandı.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı; yeni dijital varlık düzenleme uygulanmasını denetleyerek uluslararası standartlara uygun olarak endüstrinin büyümesine rehberlik eedecek.

Dijital dönüşüm Bakanlığı’ndan Anastasia Bratko yasanın şirketlerin Ukrayna’da dijital varlık piyasaları başlatmasına izin verdiğini; ve bankaların kripto para şirketleri için hesap açmasını sağladığını açıkladı. Ukraynalılar ayrıca gelirlerini dijital varlıklarda beyan edebilecekler böylece yasanın dijital varlık sahiplerini; haklarının hukuk çerçevesinde korunmasını garanti edebilecekleri açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada; “ülkenin kripto para şirketleri tarafından ödenecek olan bütçeye ek vergi geliri alacağı” vurgulandı:

“Kabul gören normlar, hizmet sağlayıcılar için dijital varlıkların dolaşımıyla ilgili kurallar oluşturuyor ve piyasanın şeffaflaşmasına katkıda bulunuyor.”

Dijital varlık hizmeti sağlayıcıları (VASP’ler) “kusursuz bir ticari itibara sahip olmalıdır” ve nihai hak sahiplerini belirlemek için mülkiyet yapısını açıklamaları istenecektir. VASP’ler ayrıca kara para aklamayla mücadele kapsamındaki dahili önlemleri de sağlamalıdır. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksander Bornyakov; “Ukrayna piyasasına döviz çekmek” için mevzuatta yer alan hükümleri vurguladı. Ayrıca sözlerine şekilde devam etti. “Ukrayna’daki kripto para ekosisteminin daha da geliştirilmesi için güçlü bir teşvik olacak. Bankalar onlar için hesap açacak ve yeni bir varlık sınıfıyla işlem yapacak. Bu yeni sektörün yasallaşmasının toplumun, iş dünyasının ve devletin yararına olacağına eminim.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish