Ukrayna merkez bankasından yeni sermaye kısıtlamaları geldi.

Şubat ayından beri Rusya’nın işgali altında bulunan Ukrayna savaşın getirdiği ekonomik zorluklarla mücadele etmeye devam ediyor.

Sıkıyönetim ilan edilen bu ülkede, Ukrayna Merkez Bankası (NBU) sıkıyönetim sırasında sermaye çıkışlarını önlemek adına yeni önlemler aldığını açıkladı.

Ukrayna halkı ve askeri için toplanan kripto para bağışlarıyla uzun süre gündemde kalan Ukrayna; kripto para alımlarına da sınırlamalar getirdi.

Yeni sınırlamalara göre Ukraynalıların ulusal para birimi Grivna (UAH) ile kripto para satın almaları yasaklandı. Ukrayna halkının artık Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini sadece yabancı para birimiyle satın almalarına izin verilecek. Kripto para satın alımlarına parasal limit de getirildi. Aylık toplam alımlar 100.000 UAH yani 3.300 dolar ile sınırlandırıldı.

NBU,  elektronik cüzdan mevduatları, döviz işlemleri ve seyahat ödemeleri gibi işlemlerin yanı sıra kripto satın alımlarını da yarı nakit işlemlere dahil etti. 

NBU yaptığı açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verdi;

“Bu tür işlemlere getirilen kısıtlamalar sıkıyönetim ortamında ülkeden verimsiz sermaye çıkışını önlemeyi amaçlıyor. İlgili değişiklikler, gelecekte kısıtlamaları hafifletmek ve ayrıca Ukrayna’nın uluslararası rezervleri üzerindeki baskıyı azaltmak için gerekli bir ön koşul olan döviz piyasasının iyileştirilmesine yardımcı olacak.”

Ukrayna’nın en büyük ticari bankası olan PrivatBank, Mart ayında müşterilerinin ülkenin yerel para birimi Grivna ile BTC satın almasını yasaklamıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish