Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya askeri harekat emri vermesinin ardından kripto para piyasalarında sert bir kayıp yaşandı. Piyasalar yüzde 7.8 gerileyerek 1 trilyon 653 milyar dolara indi. Bitcoin yüzde 8, Ethereum yüzde 11’e yakın değer kaybetti.

Sabaha karşı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattı. Ukrayna’nın Donbas bölgesinde yer alan Kramatorsk kentinde patlama sesleri duyuldu. Türkiye saatiyle sabah 5.00’te başlayan bu operasyonun ardından kripto piyasalarında sert düşüşler yaşandı. 

Kripto para piyasası Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimden haftalardır etkilenmekteydi. Yaşanan olayların ardından risk almak istemeyen yatırımcılar altın gibi daha güvenli kabul edilen yatırım araçlarına yöneldi. Böylece haftaya 39 bin seviyesinin üzerinde başlayan Bitcoin, 37 bin seviyelerine indi. 

Bitcoin ve Ethereum öncülüğünde satışların artmasıyla birlikte kripto para piyasası resmen kırmızıya büründü. Sürekli bir düşüş içerisine giren Bitcoin bütün kripto para piyasasını da peşinden sürüklüyor. Uzmanlar Bitcoin’in 25 bin dolarlara kadar çekilebileceğini düşünüyor. 

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish