Ukrayna’da, Bitcoin için oluşturulan yasa tasarısı parlamento tarafından onaylandı. Yasayla birlikte Ukrayna’da  Bitcoin artık yasal. Ancak, El Salvador’daki gibi yasal para birimi olarak kullanılmayacak.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhaylo Fedorov şu açıklamalarda bulundu;

“Yeni yasayla birlikte, ülkemizde iş geliştirme alanında farklı fırsatlar bizi bekliyor olacak. Yabancı veya Ukrayna tabanlı kripto para şirketleri yasal olarak faaliyet gösterebilecek. Ukraynalılar dijital varlıklar için küresel pazara rahat ve güvenli bir şekilde erişebilecek.”

Resmi açıklamaya göre Parlamento, dün (17 Şubat) 270 fazla oy ile Ukrayna’nın yeni Sanal Varlıklar Yasası’nı onayladı. Ukrayna Menkul Kıymetler Komisyonu kripto para piyasasını düzenlenmesinde büyük bir rol oynayacak. Ayrıca tasarı, kripto para borsaları gibi Bitcoin hizmet sağlayıcılarının uyması gereken gereklilikleri de içeriyor. Kurallara uymayan şirketler ise para cezası ödemek zorunda kalacak.

Ukrayna 2021 Eylül ayında benzer bir kripto para tasarısı sunmasına rağmen yasa reddedilmişti. Başkan Voloymyr Zelenksy, oluşabilecek masraflardan dolayı tasarıyı reddetmişti.Zelenksy, mevcut düzenleyicilerin gelişen sektörü denetlemesine izin verme önerisiyle birlikte tasarıyı Ukrayna parlamentosuna geri gönderdi. Ukrayna Parlamento’sunun tavsiyeleriyle beraber değiştirilen tasarı meclis tarafından onayladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

Leave a comment

tr_TRTurkish