Her geçen saat Ukrayna’ya yapılan kripto para bağışları artış gösteriyor. En son alınan verilere göre; bağış miktarı 30 milyon dolara yaklaştı.

Blok zinciri analiz şirketi Elliptic; Ukrayna hükümetine kripto paraların toplamının 18.6 milyon dolar olduğunu bildirdi. Ayrıca önde gelen kripto para borsası Binance de savaştan etkilenen Ukraynalıları desteklemek üzere 10 milyon dolarlık bir acil durum fonu oluşturdu. Bu sayede toplam miktar 28.6 milyon dolara kadar çıkmış oldu. 

Birkaç gün önce Ukrayna’nın resmi Twitter hesabı üzerinden Bitcoin ve Ethereum cüzdan adresleri paylaşılmış ve BTC, ETH ve USDT bağışı çağrısında bulunulmuştu. Adreslere kısa sürede milyonlarca dolarlık kripto para bağışı yapıldı.

Acil durumlarda kripto paralar küresel çapta bağış toplamayı son derece kolaylaştırmaktadır. Ukrayna’da yaşanan ATM’lerin kullanılamaması nedeniyle nakit erişim sorunundan dolayı kripto paralar yoğun olarak kullanılmaya başlandılar. 

Geçtiğimiz günlerde iki savaş muhabiri işlemi nakit veya kredi kartıyla yapamadıklarından dolayı ihtiyaç duydukları arabayı Bitcoin kullanarak satın almışlardı.

Ancak yardımların yanında durumdan yararlanan dolandırıcılar da ortaya çıktı. Kullanıcıların sahte bağış kampanyalarına karşı dikkatli olmaları uyarısı yapılıyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish