Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Hacktrick Siber Güvenlik Konferansı’nda Metaverse hakkında açıklama yaptı.

BTK, BTK Akademi, USOM, Prisma CSI, Blackbox ve Siber Kulüpler Birliği iş birliğinde Metaverse’e ilişkin açıklamalarda bulunan bakan yardımcısı, “Herkesin eğlenceden ibaret gördüğü Metaverse de siber suçların adeta cirit attığı bir yer olacak” ifadelerine yer verdi.

Bakan Yardımcısı Sayan ayrıca şunları ifade etti;

“Şu andaki sınırlar veriye sahip olma ile, bu veriyi analiz etme ile birlikte ölçülüyor. O verinize sahip olduğunuz ölçüde ülke olarak da güçlüsünüz. Sahip olmazsanız, ne yaparsanız yapın. İstediğiniz kadar uğraşın. Çok iyi bir kullanıcı olabilirsiniz. O verileri analiz etmediğiniz sürece başarılı değilsiniz. Bir yandan biz kendimizi geliştireceğiz, normal kuralına göre oynayacağız. Öte yandan da Türkiye’nin bu bilinçle Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak. Biz verimize sahip çıkacağız.”

Siber güvenlik risklerinin yönetilebilir, kontrol edilebilir seviyede tutulabilmesinin önemli olduğunun da altını çizen bakan yardımcısı;

“Bu bizim en büyük hedeflerimizden bir tanesi. İnternetin getirdiği risklerin tüm paydaşları içerecek şekilde, bütüncül bir yaklaşımla yönetilerek siber olaylara karşı her an bizim 7/24 hazırlıklı olmamız ve saldırılarda da en az zararla çıkarak sürekliliğin teminat altına alınması bizim için esas.”  dedi.

Geçtiğimiz aylarda hackerlerin kötü niyetli bir şekilde oluşturarak hediye ettikleri NFT’lerin kullanıcıların cüzdanlarına girdiğini birçok yerde şahit olunduğunu ifade eden Sayan; herkesin eğlenceden ibaret gördüğü Metaverse’ün de siber suçların adeta cirit attığı bir yer olacağını söyledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish