Kripto para borsalarında en büyük isimlerden olan BitMEX kurucularından Samuel Reed’in ABD’nin Massachusetts eyaletinde tutuklandığı açıklandı!

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından, BitMEX’in kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Hayes ile kurucu ortaklar Samuel Reed ve Ben Delo ve iş geliştirme müdürü Greg Dwyer Amerikan yasalarını ihlal etmekle suçlandı.

Kripto para platformlarında “Know Your Customer (KYC)” yani müşterini tanı politikası uygulanır. Bu şekilde hesapların gerçek sahipleri bilinir ve yasadışı eylemler gerçekleştirilemez. BitMEX, Nisan 2019’dan beri CFTC yani ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından soruşturma altında. Daha önce platformda kimlik doğrulaması yapmadan işlem yapıldığı saptanmıştı. Bu sebeple CFTC Başkanı Heath Tarbert “ABD’nin uluslararası bir lider olması için hiçbir kalıntı bırakmadan yasadışı faaliyetlerin sonunu getirmesi gerekiyor” dedi.

Yaşanan bu olaydan sonra BitMEX’den açıklama gecikmedi. The Block’a konuyla ilişkili, Startup ekibi olarak her zaman ABD yasalarına uygun işler yapmaya çalıştık şeklinde açıklama yapıldı.

Normalde BitMEX’de yapılan tüm para çekme talepleri, her gün TSI 16.00’da işleme alınırken yaşananların ardından BitMEX, kullanıcıların para çekme taleplerini herhangi bir sınırlamaya tabi tutmaksızın onaylamaya başladı. Bütün bu yaşananların ardından Bitcoin fiyatında hızlı bir gerileme yaşanarak 10 bin 870 dolar seviyelerindeki Bitcoin 10 bin 437 dolara düştü.

tr_TRTurkish