Uruguay iktidar partisindeki bir milletvekili kripto paraların yasalarca tanınması; kabul edilmesi ve geçerli ödeme araçları olması için bir yasa tasarısı sundu.

Uruguaylı senatör Juan Sartori; kripto para birimlerini yasal para haline getirmeyi hedefleyen bir yasa tasarısı sundu. Sunulan tasarısı Bitcoin’i ödeme veya değişim aracı olarak kullanan tüm şirketlere ve işletmecilere yasal destek sağlamasını amaçlıyor. Eğer tasarı yasalaşırsa Uruguay’ın sektörden büyük yatırımlar çekeceği düşünülüyor. Millet vekiline göre Bitcoin şirketleri; Uruguay’a yatırım yapmakla ilgileniyor.

Uruguaylı senatör Juan Sartori şahsi Twitter hesabından; “Kripto paralar yatırım çekmek ve iş alanı yaratmak için bir fırsattır. Bugün, Uruguay’da sanal para birimlerinin üretimi ve ticarileştirilmesiyle ilgili işlerde meşru, yasal ve güvenli bir kullanım oluşturmayı amaçlayan, dünya çapında öncü bir yasa tasarısını sunuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Senatör Sartori, iktidarda yer alan Ulusal Parti’den bir isim. Uruguay ’daki bu yasa tasarısı, Paraguay’ın kripto para tasarısından üç hafta sonra geldi. Daha öncede El Salvador, Bitcoin’i yasal para yapmıştı. Güney Amerika ülkesi olan Uruguay’ın gayri safi yurt içi hasılası yaklaşık olarak 60 milyar dolar.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish