ABD merkezli kripto para borsası Coinbase COO’su Emilie Choi; en büyük sabitkoin’lerden USDC rezervi eylül ayından itibaren; nakitten ve kısa vadeli tahvil ayrıca bonolardan oluşacağını açıkladı.

USDC’nin üreticisi Circle, mayıs ayındaki rezerv durumunu geçen ayın sonunda paylaştığı rapor ile paylaştı. Rapora göre dolaşımda olan 22 milyar dolarlık USDC’lerin %61’i nakit ve nakit benzerleri, %13’ü Yankee mevduat sertifikaları; %12’si ABD Hazine tahvilleri, %9’u finansman bonosu, %5’i özel sektör borçlanma araçları; %0,2’si belediye tahvilleri ile destekleniyordu.

Coinbase COO’su, rapora atıfta bulunarak, “Eskiden müşterilerimize her bir USDC’nin, bankada tutulan bir dolar ile destekleniyordu. Burada kullandığımız dil, daha açık olabilir” dedi. Choi, dolaşımdaki USDC’leri desteklemek için kullanılan dayanak varlıklarındaki bu çeşitliliğin mayıs itibarıyla başladığını söyledi. Eylül ayı itibarıyla eski rezerv politikasınında geri dönüceğini duyurdu.

Neredeyse 28 milyar dolar piyasa değeri bulunan USDC’nin rezervini gelecek ayın sonu itibariyle; daha geleneksel bir şekilde yapılandırmaya başlayacak.  USDC rezervlerinin haziran ve temmuz aylarındaki durumu mayıstaki tabloya benzemesi; ilerleyen aylarda ise yeniden nakit ve nakit benzerleri ile tahvil ve bonolara ağırlık verilmesi bekleniyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish