Dünyanın en büyük piyasa yapıcı şirketlerinden Citadel Securities ve 10 trilyon dolardan fazla değerde varlık yöneten BlackRock şirketleri; Terra UST’deki çöküşte etkileri olduğuna dair çıkan iddiaları reddettiler. 

Terra blok zincirinin algoritmik sabit coin’indeki sert düşüş kripto para piyasalarını da etkiledi. Bitcoin, bu sabah itibariyle 27 bin doların da altına indi. Sosyal medyada ise UST’deki büyük çöküşün altında iki büyük ABD’li şirketin olduğu iddialarının gittikçe artmaya başladı. Ardından ise şirket yöneticilerinden art arda açıklamalar geldi.

Citadel Securities ve BlackRock yöneticileri, UST’deki düşüşle hiçbir ilgilerinin bulunmadığını, ayrıca UST alıp satmadıklarını belirttiler. Bloomberg’e konuşan Citadel’in bir firma temsilcisi, kendilerinin UST de dahil olmak üzere hiçbir sabit coin’i almadıklarını belirtti.

BlackRock: UST İşlemi Yapmıyoruz

10 trilyon dolar değerinde yönettiği varlıklar ile dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan BlackRock sözcüsü de benzer bir açıklamada bulundu. Şirket sözcüsü Logan Koffler, “UST’nin çöküşünde BlackRock’ın olduğu iddiaları kesinlikle yanlış. Zaten biz hiçbir şekilde UST almadık” dedi. Bilindiği üzere BlackRock, USDC ihraççısı olan Circle şirketine yatırım yapıyor.

Geçtiğimiz sene kış aylarında GameStop hisselerinde yaşanan spekülasyonlar için de Citadel’in adı ortaya atılmıştı.

LUNA Vakfı CEO’su ve Terra ekosisteminin yaratıcısı Do Kwon, dün yaptığı açıklamada yeni bir kurtarma plânı duyurmuştu. Terra, şu anda UST dengesini yeniden 1 dolara ulaştırmak için 1.5 milyar dolarlık bir yatırım arıyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish