Uzay Yolu (Star Trek) yaratıcısı Gene Roddenberry 1965 yılında Uzay Yolu’nu finanse etmek için Lucille Ball’s Desilu Productions ile sözleşme imzaladı. Bu imza ise yıllar sonra NFT’ye dönüştürüldü. Geçtiğimiz hafta sonu Miami’de düzenlenen dünyaca ünlü sanat fuarı Art Basel’de sergilendi

Uzay Yolu orijinal adı Star Trek, Gene Roddenberry tarafından oluşturulan bilimkurgu televizyon dizisi, film ve roman serisidir. 11 kez dizi, 13 kez sinema filmi, yüzlerce kez roman, video oyunu ve hikâye olarak yayımlanmıştır.

Sanat eserinin yaratıcıları NFT aracılığıyla bakterinin DNA koduna imza attı. Yerel haber organlarına göre, sanatla aşılanmış bakteriler organik materyal üzerinde yaratılıp depolandığından; “potansiyel olarak” karbon negatif çevresel kategorizasyon vaat ettiği için ilk yaşayan NFT olarak sınıflandırılıyor.

NFT’ye dönüştürülen Roddenberry’nin imzası yaşayan bir bakteri hücresinin DNA’sına yerleştirildi. Söz konusu NFT’ye İspanyolca’da ilk anlamına gelen El Primero adı verildi. Şu an donuk olan hücreler gelecekte yeniden canlandırılacak ve bakteriler çoğalacak. NFT için kullanılan bu bakteriler 2 Aralık’ta başlamış olan Art Basel; Miami Beach sanat fuarında sergilendiler.

Uzay Yolu (Star Trek) yaratıcısının imzasından oluşan NFT, Solana altyapısını kullanmaktadır. NFT’nin yayınlandığı platformun CEO’su Solana altyapısının NFT üreticilerine sunduğu imkanlardan şu şekilde bahsetti. DNA’yı kodlayan ekibin CEO’su bu çalışmanın; DNA’da veri depolamanın yapabilecekleri güzel bir örnek olduğunu ifade etti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish