En ünlü astronotlardan biri olarak görülen Chris Hadfield ilk Bitcoin’ni uzay yoluyla aldı. Crypto.com’un kurucusu ve CEO’su Kris Marszalek’in “Ekosistem Stratejisi ile Büyüme Sürüşü” başlıklı açılış konuşmasıyla başlayan Asya Blockchain 2020 Zirvesi (ABS2020) tamamlandı. Zirvede, Marszalek’in yanı sıra 200’e yakın konuşmacı yer aldı. Bu kişiler arasında, SEC Komisyonundan Hester Peirce, Avrupa Fitech Görev Gücü Komisyonu başkan yardımcısı Peteris Zilgalvis, Microsoft baş araştırmacısı Glen Weyl de vardı. Ayrıca; merkeziyetsiz finans (DeFi), bulut saklama, merkez bankalarının dijital paraları (CBDC), Ethereum 2.0 ve dijital varlıkların regülasyonları konularında da paneller ve workshoplar düzenlendi. Zirvenin en önemli konuşmacılarında biride ünlü astronot Chris Hadfield’dı.

Blockchain Hedefinde Uzay Var

Chris Hadfield konuşmasında; sadece tecrübelerinden bahsetmedi, aynı zamanda uzay endüstrisinin blockchain teknolojisinin bir sonraki sınırı olduğu konusunda da konuşma yaptı.  Ünlü astronot daha önce zirveyle alakalı verdiği bir röportajda Ay’dan maden çıkarmanın ve dünyaya trilyonlarca dolarlık zenginlik taşımanın önemine değinmiş ve bunu yapabilmek için Blockchain’in hayati derecede önemli bir teknoloji olduğunu söylemişti.

İlk Bitcoin’ini Aldı

Hadfield; Blockstream CSO’su Samson Mow’un yolladığı Bitcoinlerle birlikte ilk BTC’sine sahip oldu. Blockstream’in transferinin internet bağlantısı kullanmadan uydu üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayan bir çözümü var. Blockstrea Satallite adı verilen bu sistem zirvede kullanıldı. Ünlü astronot Chris Hadfield’a ilk Bitcoin’i Blockstream Satellite aracılığıyla uzaydan gönderildi. Mow yaptığı yorumda, “Chris’e ilk BTC’lerini yollamak ve onu da bu işin içine çekmek çok güzel bir his” dedi.

Leave a comment

tr_TRTurkish