Amerikan borsaları bu hafta ProShares’in ve Valkyrie Funds’ın Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri borsa yatırım fonu (ETF) ile kapatıyor.

Nasdaq’ta, Nashville merkezli Valkyrie Funds’ın $BTF kodlu borsa yatırım fonu bugün itibarıyla işlem görmeye başladı.

$BTF kodlu Fon, Cayman Adaları kanunlarına uygun şekilde oluşturuldu. Alt kuruluş aracılığıyla “standartlaştırılmış, nakit uzlaşmalı Bitcoin vadeli işlem sözleşmerine” yatırım yapacak.

Valkyrie Funds’ın borsa yatırım fonu, ABD’nin bitcoin ile bağlantılı ilk borsa yatırım fonu olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’in ($BITO) yolundan ilerliyor. ProShares, fonu 1 milyar doların üzerine çıkarması bakımından son 18 yılın en hızlı büyüyen fonu oldu.

Valkyrie’nin CEO’su Leah Wald, kurulacak fonun kripto para için büyük bir adım olduğunu söyleydi. Ayrıca “Yatırımcılar (bu fon) sayesinde dijital varlık piyasalarına güvenilir bir borsada işlem gören, regüle edilmiş ve şeffaf bir ürün aracılığıyla giriş yapabilecek.” şeklinde açıklama yaptı.

Bloomberg Intelligence’ın analisti Mike McGlone’in cuma günkü analizinde; kurulmakta olan Bitcoin borsa yatırım fonlarının kripto paraları olgunlaştırabileceğini ve fiyat açısından pozitif etikilerken volatilite açısından negatif etkiler olabilecek dedi. 

Valkyrie’nin fonu yönetimi altındaki 5 milyon dolarlık varlık ile borsaya giriş yapacak.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish