Uzmanlar, Rus bankalarına yönelik SWIFT yaptırımlarının uluslararası etkilerinin öngörülenden çok daha büyük olabileceğini dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Rus bankalarına SWIFT yasağı uygulandı. Yasak dünya çapında büyük bir yankı uyandırdı. Yasağın özellikle Venezuela gibi ekonomisi Rus bankacılık sistemine entegre ülkelerde ciddi finansal problemlere yol açabileceği düşünüyor.

Venezuelalı ekonomist Jose Guerra açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Eğer Venezuela hükümetinin parası Rus bankalarındaysa, bu parayı ödemeleri gerçekleştirmek için transfer etmek artık mümkün olmayacak. Bu da her şeyi olduğundan daha karmaşık bir hale getirecek.”

Guerra ayrıca; Venezuela sermayesi Rus bankalarında tutuluyorsa şirketlerin ürünleri ve hizmetleri için bu banka hesapları aracılığıyla ödeme gerçekleştirmesinin artık mümkün olmadığının da altını çizdi.

Venezuela’nın Rus kurumları aracılığıyla idare ettiği sermayelere yönelik net bir bilgi yok. Ancak Güney Amerika ülkesine geçtiğimiz yıllarda uygulanan yaptırımların ülkeyi bu kurumlarla daha çok işbirliği yapmaya ittiği bilinmektedir.

Rusya’ya yönelik yaptırımların bir başka sarsıcı etkisi ise Rus rublesinin %30’dan fazla değer kaybetmesi oldu. Bu sebeple, sermaye ve birikimlerini Rus para biriminde tutan ülke ve kurumlar ciddi bir maddi kayba uğradı. Venezuela da bu ülkelerden biri oldu. 

Batı Yarımküre Ulusal Güvenlik Konseyi Direktörü Juan Gonzalez’e göre; Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Güney Amerika’daki diğer ülkeler üzerinde de büyük etkiye sahip olabilir. 

Geçmişte ise Venezuela ekonomik yaptırımların etkilerini Bitcoin kullanarak aşmaya çalışmakla suçlanmıştı. Ülkenin mevcut kripto para mal varlığına dair herhangi bir net bir veri bulunmuyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish