Güney Amerika ülkesi Venezuela’da hükümet kripto para ekosistemine yönelik gelişmeler ile adından söz ettiriyor. Venezuela’da  Bitcoin ve altcoin madenciliği artık yasallaştı ve bundan sonra madenciler lisansa tabi tutulacak.

 Hükümet tarafından yasallaştırılan kripto para madenciliğinde, madencilerin lisans alabilmesi için regülatör kontrollerine tabi olmaları gerekiyor. Yerel medya da yer alan haberlere göre; Venezuela hükümeti; tüm kripto para madencilik teçhizatı üreticilerinin, kripto para çiftlik kurucularının ve madencilik donanımı ithalatçılarının da denetimlere tabi olacağını belirten resmî bir kararname çıkardı. Bitcoin ve altcoin madenciliği yapmak isteyen kişilerin Ulusal Kripto Varlıklar ve İlgili Hareketler Denetim Bürosu’ndan (SUNACRIP) lisans almaları gerekiyor. SUNACRIP tarafından aktarılan bilgilerde şunlar yer alıyor; madenciler için zorunlu olan lisans fiyat bilgisi henüz netleşmediği, hazırlanan çevrimiçi sistem ile fiyatların detaylandırılacağı belirtildi. Ayrıca; çevrimiçi sistemde madencilerin detaylı bir kaydının olacağı vurgulandı. Bu kayıtlar sayesinde hangi çeşit madenciliğin yapıldığı, madencinin mal ithal edip etmediği ve madencilik ekipmanlarını ne kadar kullandığı konusundaki tüm bilgiler sistemde görülebilecek.

SUNACRIP’a üyeliğin zorunlu olduğu Ulusal Dijital Madencilik Havuzunu oluşturdu, buraya dahil olunmaması halinde madencilerin yaptırımlara maruz kalacağı belirtildi. Yapılan açıklamada, alınan bu önlemlerin Venezuela madencilerini bir arada tutmak amaçlı alındığı vurgulandı.

Leave a comment

tr_TRTurkish