Venezuela hükümeti kripto para vergi yasasını onayladı. Hükümet kripto para işlemlerden %20 oranında vergi alacak.

Yerel haberlerden alınan bilgiye göre Venezuela hükümeti, kripto para işlemlerinden vergi toplamayı amaçlayan yeni bir vergi yasasını onayladı.

Venezuela Ulusal Meclisi geçtiğimiz perşembe günü kripto para birimlerindeki büyük finansal işlemler üzerindeki vergileri hedefleyen yeni bir yasa tasarısı için ikinci tartışma oturumunu gerçekleştirdi.

Oturumda yasa taslağını onaylandı. Ayrıca yerel firmalar ile bireylerin kripto para birimleri ve ABD doları gibi yabancı para birimlerinde gerçekleştirilen işlemler için %20’ye kadar ödeme yapmalarının gerektiği bildirildi.

20 Ocak’ta sunulan yasa tasarısıyla ülkenin petrol destekli kripto para birimi El Petro tarafından çıkarılan para birimleri dışındaki herhangi bir para birimindeki işlemler üzerinden%2 ila %20 arasında tahsilat yapmayı hedefleniyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro, 2017 yılının sonunda, finansal yaptırımları aşmak ve ekonomik anlamda iyileşme sağlayabilmek için ulusal kripto paraları El Petro’yu duyurmuştu.

Venezuela resmi para birimi El Petro’nun geçtiğimiz yıl %80’in üzerinde değer kaybetmesiyle birlikte kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Tasarıda konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı;

“Ulusal para biriminde veya Venezuela Cumhuriyeti tarafından çıkarılan kripto para birimlerinde veya kripto para varlıklarda yapılan ödemelere ve işlemlere yabancı para cinsinden yapılan ödemelere karşı en azından eşit veya daha elverişli muameleyi garanti etmek gerekiyor.”

Ayrıca son yıllarda Venezuela’da Bitcoin’in benimsenme oranı artışa geçmişti. Binlerce yerel işletme hiperenflasyon ortasında hayatta kalmak için kripto para birimine geçmeye başladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish