Temmuz ayında kripto para piyasasına gireceğini açıklayan Victory Capital, Nasdaq Kripto Endeksini baz alan VictoryShares Hashdex Nasdaq Crypto Index ETF adlı borsadan yatırım fonu kurmak için salı günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) başvurdu.

Tüm kripto para piyasasını kapsayacak şekilde tasarlanmış olan Nasdaq Crypto Index’i baz alan borsa yatırım fonunun kurucusu Victory Capital Digital Assets yöneticisi; Brezilya merkezli Hashdex Asset Management; endeks sağlayıcısı Nasdaq Inc. saklayıcı kuruluşunu ise Delaware Trust Company olarak belirtildi.

Victory Capital yönetimi altından 161.9 milyar dolarlık varlık bulundurmakta. Nasdaq Crypto Index; %62,39 oranında Bitcoin ve %31,7 oranında Ethereum ağırlıklı olmak üzere; Litecoin, Chainlink, Bitcoin Cash, Uniswap, Stellar Lumens ve Filecoin’den oluşuyor. 

Şirkete bağlı olan VictoryShares’in başkanı Mannik Dhillon; daha önce yaptığı bir açıklamada kripto para piyasasının evrilmeye ve olgunlaşmaya devam ettiğini söyledi. Ayrıca daha farklı yatırım araçlarını da gözden geçirdiklerini belirtmişti.

Söz konusu birden fazla kripto parayı kapsamakta ancak yatırım fonunun yanı sıra; Şirket Bitcoin, Ethereum ve DeFi odaklı ETF’ler için SEC’ye ayrı ayrı birçok başvuru yaptı. Ayrıca SEC bu başvuruların hiçbirini onaylamadı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish