Ödeme teknolojileri devi olan Visa; CryptoPunk koleksiyonundaki 3.840 kadın punk’tan birisi olan 7610 numaralı NFT’yi yaklaşık 150.000 dolara takabul eden Ethereum karşılığında 18 Ağustos’da satın adı.

Visa’nın satın aldığı eser de; mohawk stilindeki saç, yeşil gözler ve kırmızı ruju dikkat çekiyor. CryptoPunk koleksiyonu her biri punk kültürünü yansıtan eşsiz özelliklere sahip 10.000 tane 24×24 piksel görselden oluşuyor.

Visa’nın son 60 yıldır yaptığı ve ticaret dünyasının geçmişten günümüzde nasıl değiştiğini temsil eden bu seriyi koleksiyonuna ekledi.

Şirket 7610 numaralı punk’ı satın almak için Anchorage Digital ile ortaklık kuruldu. Anchorage Digital satın alma ve saklama süreçlerini Visa adına yürüttü.

Kendisi de bir NFT meraklısı olan ve Visa’nın kripto departmanını yöneten Cuy Sheffield, şirketin neden böyle bir alım yaptığıyla ilgili şunu söyledi:

“NFT’lerin perakende ticaretin, sosyal medyanın, eğlence ve ticaret dünyalarının geleceğinde önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Müşterilerimizin ve ortaklarımızın bu alana girmesine yardımcı olabilmemiz için önce global bir markanın NFT alabilmesi için gereken altyapı koşullarını birinci elden görmemiz gerekiyor.”

Non-fungible tokenların (NFT) küçük ve orta ölçekli işletmeler için faydalı olabileceğini söyleyen Sheffield, şirket olarak “NFT alıcılarını, satıcılarını ve üreticilerini destekleyecek yeni konseptler ve ortaklıklar üstünde çalıştıklarını” söyledi.

Kurum içerisindeki kripto para ekibini 2019’da kuran Visa, bu yılın başında Anchorage ile iş birliği yaparak mutabakatı Ethereum blokzincirinde gerçekleşen bir USD Coin (USDC) işlemi yaptı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish