Ödeme teknolojileri devi Visa, CBDC’lerin kullanımını kolaylaştırmak için Evrensel Ödemeler Kanalı (UPC) adlı bir konsept tasarladı.

UPC protokolünün temelinde yer alan UPC merkezi; sisteme kayıtlı kullanıcılar tarafından yapılan dijital para transferlerin, yine sisteme kayıtlı olan alıcılara yönlendirilmesini sağlıyor.

Off-chain düzeyinde çalışan Evrensel Ödemeler Kanalı; farklı blokzincirler arasında yapılan dijital para işlemlerinin ortak bir ödeme kanalı üzerinden işlenmesini sağlıyor.

Patentscope verilerine göre Visa; akıllı sözleşme teknolojisine dayanan bu sistem için 30 Mart 2020 tarihinde bir patent başvurusunda bulundu.

Visa’nın yayımladığı izahnamede yer alan bilgilerde; birbirinden farklı ledger’lara dayanan iki farklı dijital merkez bankası parası arasında anlık olarak geçiş için kullanılabilecek. Sağlanan hizmet karşılığında da az da olsa işlem ücreti kesilebilecek.

Visa, UPC için yaptığı çalışmalar kapsamında örnek teşkil eden ilk akıllı sözleşmesini; 24 Eylül’de Ethereum’un Ropsten ağında oluşturdu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish