Dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden biri olan VISA, kripto para dünyasına hızlı adımlarla girmeye hazırlanıyor. Şirket CEO’su Al Kelly, kripto paralar ciddi şekilde ilgilendiğimiz bir alan, çok iyi pozisyon aldık, ifadesinde bulundu.

Visa CEO’su Al Kelly, geçtiğimiz günlerde bitcoin, sabitcoin ve hatta CBDC’ler hakkında olumlu açıklamalar yaptı. Açıklamasında tüm bunlara dair hem kısa hem de uzun vadede planlarının olduğunu belirtti. Kelly, kripto evrenine güçlü bir şekilde dahil olmaya başladıklarını şu sözlerle ifade etti; ”Burada 5 farklı alana odaklanıyoruz. Kripto paralar, finansal kurumlar için API’ler ve sabitcoin’ler ile CBDC’ler vasıtasıyla yapılan ödemeler… Bunlar ciddi şekilde eğildiğimiz ve ilgilendiğimiz alanlar… Gerçekten iyi pozisyon almış durumdayız.”

Kelly, merkez bankası dijital paralarına (CBDC) yönelik; kamu kurumları ile özel sektörün iş birliğinin de önemli olduğunu söyledi. Bu konu hakkında yorumları ise şöyle; ”CBDC’lerin gerçekten bir değerinin olabilmesi için tüketicinin gözünde güvenli kalması gerekir. Ve bizim burada çok uzun zamandan beri vâr olan bir tecrübemiz söz konusu. İkinci önemli konu ise tabii ki bu tür paraların kullanım alanlarının olmasıdır. Merkez bankalarıyla bu anlamda görüşmelerimiz devam ediyor. Kamu kurumlarıyla özel sektörün ortaklaşa çalışabilmesi burada kritik bir rol oynamaktadır.”

Leave a comment

tr_TRTurkish