Blockchain tabanlı bir platformda satışa sunulan EthBoy isimli tablo bugüne kadar en pahalı kripto para temalı sanat eseri oldu.

Vitalik Buterin’e ait Ethboy isimli tablo blockchain tabanlı bir platformda 141 bin dolar değerinde 260 Ethereum (ETH) karşılığında satıldı. Non-fungible tokenlar özellikle koleksiyoncu, sanatsever veya oyunseverler için çok tercih ediliyor. NFT ve Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in resmedildiği bu tabloya Async Art isimli çevrim içi pazar platformunda 141 bin dolar değerinde Ethereum teklif edildi. Açık arttırmanın kazananı ise “maxstealth” isimli bir kullanıcı oldu.

Ethboy tablosunun yaratıcıları arasında Trever Jones ve Alotta Money isimli sanatçılar bulunmakta. Orta Çağ’dan esinlerek yapılan eserde, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin rengarenk bir elbisenin içinde resmedilmiş. Tablonun açık arttırmayla satıldığı Async Art tabloyla alakalı bizim sunduğumuz teknoloji sayesinde tablo tıpkı diğer sanat eserleri ve sergilerde olduğu gibi dış verileri ve uyaranları yansıtabileceğini belirtti. Daha fazla detay verilmeyen bu tablo için düşülen not ise şöyledi; “ETH/USD ve BTC/USD değişiklikleri ile Ethereum ağı gaz ücretlerini yansıtmak için günde bir kez güncellenir.”

Async Art’ın Twitter üzerindeki yaptığı açıklamaya göre EthBoy, kripto para temalı en pahalı sanat eserlerinden biri ve önümüzdeki beş yıl boyunca tabloya ilgili mini animasyonlar yapılmaya devam edilecek. Bu mini animasyonlar OpenSea isimli bir platformdan ayrı NFT formatında satışa çıkacak.

tr_TRTurkish