Küresel telekomünikasyon devlerinden olan Vodafone, milyarca enerji üreticisini, nesnelerin interneti (IoT) ve dağıtık defter teknolojisi (DLT) aracılığıyla bağlamak adına blockchain girişimi Energy Web (EW) ile ortaklık anlaşması yaptı.

Energy Web, ortaklığı 26 Mayıs’ta açıklayarak, projenin SIM merkezli DLT’yi Vodafona Business tarafından  “enerji varlıklarına güvenli kimlikler oluşturmak için” IoT ile birleştireceğini açıkladı.

Girişim, “Bu rüzgar türbinleri, bataryalar, ısı pompaları ve güneş panelleri gibi yenilenebilir ve dağıtılmış varlıkların enerji şebekelerine güvenli ve verimli bir şekilde entegre edilebileceği anlamına geliyor” dedi.

Vodafone,  dünya genelinde 100 milyonu aşan bağlantı ile IoT açısından küresel lider konumundadır. Bu gelişme ayrıca, Energy Web’in EWT token’ını tüm zamanların en yüksek seviyelerine taşıyacak gibi duruyor.

Vodafone ve Energy Web

Firmalar, Telekom operatörlerinin dağıtılmış olan enerji kaynaklarını tanımlamak ve izlemek adına; şebekelerin SIM kartlar sayesinde cep telefonlarını güvenli bir şekilde tanımlamasından ilham alan bir sistem geliştirecekler. Akıllı şebeke sistemi Vodafone’un IoT teknolojisi ve Energy Web merkezi olmayan işletim sistemi tarafından desteklenecektir.

Enerji Web genel müdürü Walter Kok, “Enerji geçişini sağlamada birden fazla sektörün yakınlaştığını görüyoruz – enerji sektörü, elbette otomotiv, telekom ve hatta finans,” dedi.

Vodafone Business IoT’nin yöneticisi Erik Brennei, “Merkezi olmayan, yeni nesil ve düşük karbonlu cihazların sayısı arttıkça; güvenli bir şekilde bağlantı kurma ihtiyacı da artıyor” dedi. Ayrıca, “Bu bağlantının basit ve güvenli olması, varlıkların enerji ve iletişim ağlarına kolayca bağlanmasını ve yönetilmesini sağlar” diye de ekledi.

Vodafone, DLT Keşfini Genişletiyor

Vodafone yıllardır blockchain teknolojisi ile uğraşsa da, son aylarda DLT daha içselleştirdi. Vodafone Mart ayında, iç süreçlerini kolaylaştırmak için blockchain kullanmak istediğini ve tedarik zinciri için DLT uygulamalarını araştırdığını açıkladı. Buna ek olarak 2019 yılında Vodafone,  küresel operasyonlarında kimlik, güvenlik ve dijital haklar da dahil olmak üzere 20’den fazla blockchain kullanım durumu tanımlamıştı.

Leave a comment

tr_TRTurkish