Bugün başlayan Dünya Yatırımcı Haftası’nda konuşmacı olan SPK Başkanı WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalarda yatırım gruplarına ceza kesildiğini açıkladı. SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu bu uygulamaların sadece hisse yatırımcılarını değil kripto yatırımcılarını da kapsadığını söyledi.

Borsa İstanbul tarafından düzenlenen Dünya Yatırımcı haftası bugün online olarak başladı. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikte açılış konuşmacılarından birisi olan SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu son aylarda yerli yatırımcı sayısının üst üste arttığını ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti. Bu olumlu gelişmelerin yanı sıra piyasada manipülasyonlara da değinen Taşkesenliğoğlu yatırımcıları uyardı.

Hisse ve kripto para yatırımcılarının sosyal ağlarda ve mesajlaşma uygulamalarında yatırım tavsiyesi verildiği gibi, piyasa bozucu faaliyetler de düzenleniyor. Bu faaliyetlerin son zamanlarda ağır cezalarla karşı karşıya kaldığı bizzat SPK Başkanı tarafından açıklandı. Facebook, Twitter ve Instagram’ın yanı sıra WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarını anlık olarak takip ederek, bu gruplara sızma yöntemi ile girip şüpheli durumların tespit edildiği bildirildi. Bu grupları kuran ve yasaklı faaliyetleri gerçekleştiren kişilerin yanında ilgili grubun üyelerinin ceza alabileceği bilgisi ise dikkat çekti. Bu uygulama sadece hisse yatırımcıları için değil, kripto para yatırımcıları için de geçerli.

SPK Başkanı konuşmasında bilinçli yatırımın önemini vurguladı. SPK’nın görevinin yatırımcıyı korumak olduğunu belirten Başkan, bu konuda yatırımcının kendi sorumluluklarını da alması gerektiğini belirtti. Taşkesenlioğlu yatırımcıyı bilinçli ve temkinli olması gerektiği konusunda uyardı. Taşkesenlioğlu konuşmasının devamında ise yerli yatırımcı sayısının artmasının mutluluk verici olduğunu, ancak bazı yatırımcıların borç ile yüksek miktarda yatırım yaptığını söyledi.

Dünya Yatırımcı Haftası 16-21 Kasım süresi boyunca online ve tüm katılımcılara ücretsiz olarak devam edecektir. Farklı yatırım gruplarına yönelik etkinlik ve paneller içeren etkinlikte 6 gün boyunca değerli konuşmacılar yer alacaktır.

tr_TRTurkish