Worldcoin’in “İris Tarama” İşlemine Yoğun Talep Geldi


Kullanıcılar, kripto para karşılığında iris taratmak için sıraya girmiş durumda.

Şöyle ki; Worldcoin’in iris tarama işlemleri, insanların ilgisini çekmiş gibi duruyor.

Reuters’ın paylaşımına göre, dünyanın birçok yerinden birçok insan, dijital kimlik edinmek ve kripto para vaadinden dolayı gözbebeklerini taratıyor. Bu konuda regülatörlerin endişeleri, şimdilik çok önemsenmemiş durumda.

ChatGPT’yi geliştirilmesinde büyük katkısı olan OpenAI’nin CEO’su Sam Altman’ın projesi olan Worldcoin, yeni bir dijital kimlik ve finans ağı oluşturmayı amaçlıyor. Oluşturulacak olan dijital kimliğin, diğer birçok şeyden farklı olarak kullanıcıların bir bot değil, insan olduklarını çevrimiçi bir biçimde kanıtlamalarına fırsat sağlayacığı ifade ediliyor. 

Göz taramaları başlamış durumda

Geçtiğimiz gün başlatılan projeyle ilgili olarak Japonya, Britanya ve Hindistan gibi ülkelerde göz tarama işlemlerine başlandı.

Böylelikle Tokyo’da düzenlenen bir kripto konferansında yer alan insanlar “Orbs’lar burada” yazan pankartlarla iris taratmak için sıraya girdi.

İlginizi çekebilir: TikTok, Twitter ve Threads’ı Tahtından Mı Edecek?

Üstelik proje, son iki yıl içerisinde bir deneme süresi boyunca 120 kadar ülkeden yaklaşık 2 milyon kişiye kimlik çıkardığını belirtti. Bu durum regülatörlerin endişe taşımalarını artıran önemli konulardan biri oldu.

Worldcoin, Reuters’ın gizlilik politikaları konusunda bir soruyu cevapsız bıraktı. Şirketin web sitesi, projenin tamamen özel bir şekilde ilerlediğini ve verilerin silindiğini belirtiyor. Böylelikle kullanıcıların verilerini şifrelenmiş bir şekilde saklanmasını da tercih edebileceğini belirtti.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın

tr_TRTurkish