Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 2020 yılında yayınladığı Merkez Bankaları Dijital Para Politika raporunda merkez bankası destekli dijital paraya en uygun para biriminin XRP olduğunu açıkladı.

Dünya Ekonomik Forumu (WEB) devlet kurumları ve merkez bankasının ödeme sisteminde devam eden sorunların çözümü için dijital para biriminin potansiyelini mercek altına aldıklarını açıkladı. WEB, CBDC hakkında aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“CBDC, ülkenin para otoritesi tarafından yaratılıp yayınlanan ve onun yükümlülüğü olan egemen para biriminin dijitalleştirilmiş bir sürümüdür. CBDC, merkez bankaları tarafından ihraç edilmeyen veya tipik yasal ödeme olarak kabul edilmiyor. Örneğin Bitcoin ve stablecoin gibi kripto para birimleri dahil olmak üzere diğer dijital veya sanal para biçimlerinden farklıdır.”

Ripple’dan Destekleyici Açıklama

Ripple tarafından resmi web sitesinde yapılan açıklamada finansal kurumların XRP’yi kullanarak uluslararası işlem yapabilecekler ve CBDC’lerin de değişimini destekleyebileceğini belirtmişti. Bu durumun kullanımı kolaylaştırdığını söyleyebiliriz.

“RippleNet’in İsteğe Bağlı Likidite hizmeti, finansal kurumların dijital varlık XRP’yi kullanarak birden fazla küresel pazarda gerçek zamanlı işlem yapmasına olanak tanıyor. Ve böyle bir çözüm, CBDC’lerin doğrudan değişimini de destekleyebilir. XRP, diğer tüm dijital varlıklardan daha hızlı, daha az maliyetli ve daha ölçeklenebilir. Bu da onu iki farklı para birimini hızlı ve verimli bir şekilde birleştirmek için ideal bir araç haline getiriyor. ”

Leave a comment

tr_TRTurkish