Bu hafta Zcoin ve Callisto’da blok ödülü yarılanması gerçekleşecek.

2020 yılı kripto dünyası için halving yılı oldu. İlk önce Bitcoin Cash ardından Bitcoin ve süre gelen zamanda birçok kripto parada blok ödülleri yarılanması yaşandı. Bu hafta içinde ise iki önemli yarılanma daha var.

Zcoin’de Ödül Dağılımı da Değişiyor

Gizlilik odaklı kripto para olan Zcoin’de Türkiye saati ile 23.00 civarı gerçekleşecek yarılanma ile blok ödülü 25 XZC’ye indirilecek. Halving’den sonra madencilik ödülünün yarı yarıya düşüş yaşamasının dışında dağılımı da değişim gösterecek.  Yarılanma öncesi blok ödülünün yüzde 56’sı madencilere giderken halving sonrası bu oran yüzde 50 civarı olacak. Bu yarılanma olayı sonrası geliştirme fonunun payı yüzde 6’dan yüzde 15’e çıkacak.  Yarılanma gerçekleşecek olan Zcoin (XZC) 2016 senesinin Eylül ayı içerisinde piyasaya çıkan açık kaynak, gizlilik odaklı bir kripto paradır.

Kripto Parada Yarılanma Etkisi

Ethereum Classic’den çatallanarak oluşturulan Callisto’da (CLO) blok ödülleri, 20 Eylül tarihinde 129 CLO’dan 77 CLO’ya indirilecek. XCZ’den farklı olarak CLO’da blok ödülü yarılanması olayı her yıl gerçekleşiyor. Piyasaya çıktığı ilk zamanlarda 20 milyon dolarlık bir piyasa değeri elde eden CLO, günümüzde 1,4 milyon dolarlık bir değere sahip.  

Bu altcoinlerde yaşanacak olan halvinglerden sonra ise Kasım ayında Zcash (ZEC) ve Aralık ayında Horizen’de (ZEN) yarılanma olacak. XZC gizlilik odaklı kripto paralar olan ZEC’de blok ödülleri 5’ten 2.5’e ZEN’de de 7.5’ten 3.75’e inecek.

Leave a comment

tr_TRTurkish