Yapay zeka (AI), son zamanlarda oldukça trend haline geldi. Bazı teknoloji meraklıları yapay zeka gelişmelerini heyecanla takip ederken bir kitle ise yapay zeka teknolojisinin fazla abartıldığını kanaatinde.

Birçok alanda büyük potansiyele sahip olan yapay zeka teknolojisi, medya ve popüler kültür ile birlikte abartılarak veya yanlış anlatılarak insanların algılarını farklı etkileyebiliyor.

Yapay zeka teknolojileri, genellikle belirli görevleri yerine getirebilen algoritmalar ve modeller kullanır. Bu sistemler, büyük veri setlerinden örüntüler çıkarabilir ve bazı karmaşık sorunlarda yüksek performans gösterebilir. Bununla birlikte, bu sistemlerin işleyiş şekli, genel zeka ve insan benzeri bilinçten uzaktır.

Birçok kişi yapay zekanın abartıldığını iddia etse de teknolojinin sürekli geliştiğini ve iyileştiğini akılda tutmak da gereklidir.

Yapay zeka ve insan zekası

Araştırmacı Rodney Brooks mevcut yapay zekanın fazla abartıldığını görüşünde. Ünlü Avustralyalı Bilgisayar Bilimcisi Rodney Brooks, yapay zekanın insan zekasından daha zeki olmaya yakın olduğu görüşünü tekrar ele aldı.

Rodney Allen Brooks, AI ile ilgili tüm heyecanı abartılı buluyor. Brooks, ayrıca, uzmanların ve halkın yapay zekayı fazla övdüklerini ve onun yeteneklerini abarttığını söylüyor. 

Yapay zeka konusunda bilinen bir isim olarak adlandırılan Brooks, geçtiğimiz günlerde IEEE Spectrum’a verdiği kapsamlı bir röportajda şunları dile getirdi:

ChatGPT’nin kapsamındaki OpenAI’nin dil modeli henüz yeterli değil. Şu anda elimizde bulunan yapay zeka araçları, insan zekasından daha akıllı ya da bilinçli olmaktan çok uzak.

Şu anda mevcut durumda yapay zeka teknolojisinin büyük ölçekli sınırlamaları olduğuna ve bir insan gibi davranmak için oluşturulduğuna, fakat bir insan gibi muhakeme edemediğine inanıyor. Brooks, 2017’de robotik ve yapay zeka alanında çalışma motivasyonunun “dünyadaki varlıklar gibi çalışan” otonom ajanlar yaratmak olduğunu söylemişti.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish