İlk olarak recording Academy CEO’su Harvey Mason, yapay zekâ tarafından oluşturulan müzikli içeriklerin Grammy adaylığına uygun olduğunu belirtti.

Yapay zekâ teknolojisi, müzik sektöründe de kendini gösteriyor. Müzik dünyası ise yapay zekanın müzik endüstrisine sızarak yükselişini kabullenmeye başlamış durumda. Grammy, Yapay Zekâ Teknolojili Müzikler ‘in 2024 ödül töreninde ödül  alabileceğini açıkladı.

Recording Academy CEO’su ve Başkanı Harvey Mason konuyu şöyle açıkladı:

Yapay Zekâ Teknolojili Müzikler Grammy adaylığına kesinlikle uygundur.

Recording Academy’nin müzik parçasının yapay zekâ kısmına Grammy ya da adaylık vermeyeceğini dile getirdi.

Habere göre, bir yapay zekâ ses modeli parçada baş vokal yaparsa, şarkı sözü kategorisinde uygun olabilir, ancak performans kategorisinde uygun olmayabilir ya da bunun tersi de geçerli olabilir.

Mason bunun nedenini performansın insan ürünü sonucu olmaması şeklinde açıkladı. Mason, insanın daha fazla ve anlamlı bir şekilde katkıda bulunduğu sürece, her zaman dikkate alınacağını söyledi. Recording Academy, şimdilik yapay zekanın kendisine herhangi bir ödül vermeyeceğini belirtti.

Açıkçası teknolojinin insan yaratıcılığının önüne geçmesini istemiyoruz. Teknolojinin insan yaratıcılığına katkıda bulunduğundan emin olmak istiyoruz.

Sanatçılar, yapay zekâ konusunda ne düşünüyor?

Diğer yandan yapay zekanın benimsenmeye başlaması ilk olarak 2022’de sohbet platformu ChatGPT‘nin ortaya çıkmasıyla başladı. ChatGPT kullanımı arttıkça yapay zekâ teknolojisi de giderek kullanımı yaygın hale geldi.


İlginizi çekebilir: 
Twitter’ın Rakibi Threads Çok Konuşulacak!

Öte yandan yapay zekayı müzik sektöründe kabul edenler kadar kabul etmeyenlerde vardı. Dünyaca ünlü rapçi Ice Cube, yapay zekaya sıcak bakmadı ve tehlikeli olarak nitelendirdi. Ice Cube, yapay zekâ tarafından oluşturulmuş parçalarda sesini kopyalayan herkesi, şarkıyı barındıran platformlarla birlikte dava edeceğini açıklamıştı.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın

tr_TRTurkish