Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, fiziksel paraya duyulan ihtiyacın gitgide azalacağını söyledi. 

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan Anadolu Ajansı’na bankanın kredi kartı ile yapılan temassız ödeme hacminin geçen yıla oranla 4 kat büyüdüğünü açıkladı. Ayrıca kredi kartı müşterilerinin her 3 satın alım işleminden 2’sini temassız gerçekleştirdiğini belirtti. Doğan, Türkiye’nin ödeme sistemleri açısından iyi bir noktada olduğunu; ancak ödeme yöntemleri açısından tam anlamıyla dijitalleşilmediğini vurguladı.

Yapılan açıklamada ödeme yöntemlerinin artık teknoloji ve yazılım ile geliştirildiği ama müşteri ve işyeri tarafındaki ödemelerin dijital olmadığı ve fiziksel ödeme yöntemini kullandıklarını belirtildi. Öte yandan Doğan, NFC ve QR kodu kullanımının yaygınlaştığını bunun da nakit kullanımını azaltacağını açıkladı. Ayrıca finansal kuruluşların yeni ürünler geliştirmek için birçok yatırım yaptıklarını açıkladı.

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı, gelecek hakkındaki açıklamarına şu sözler ile devam etti; “Başta para olmak üzere bankacılıkta fiziksel enstrümanların dijitale dönüşeceği bambaşka bir döneme giriyoruz. Dijital uygarlık dönemi başlıyor diyebiliriz. A’dan Z’ye her şeyi dijital dünyaya taşıyacağımız bir dönem olacak. Fiziksel parayla yakında vedalaşırız. Zaten halihazırda nakitsiz topluma geçme çabaları vardı. Bu sayede fiziksel paraya ihtiyaç artık daha da azalır. Merkeze bağlı kripto para olan dijital para fikri güçlense de daha zamanı olduğu söyleniyordu. Ülkemiz, dijital sistemin bir parçası olabilir hatta İstanbul da dijital finans merkezi olabilir.”

Yakup Doğan, Fintech şirketleri ile ortaklık kurmanın önemini açıkladı. Ayrıca bankanın 2015’te İTÜ ARI Teknokent’te kurduğu Yapı Kredi Teknoloji’den ve bunun bankaya sağladığı katkılarından bahsetti. Yapı Kredi’nin banka kimliğine ek olarak bir teknoloji şirketi gibi hareket ettiklerini söyledi. Gündemlerinde yapay zekaya, akıllı çözümlere, hizmet sürelerini iyileştiren uygulamalara, destek servislerine, makine öğrenmesine, doğal dil işlemeye, derin öğrenmeye ve robotik yöntemlerin kullanıldığı teknolojilerin yer aldığı yapılan açıklamalar arasındaydı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish