ABD dolarına sabitlenmiş  en ünlü sabitkoin (stablecoin) olan Tether’in (USDT) piyasa değeri 15 milyar dolara çok yaklaştı. İşlem hacmi bakımından diğer dijital varlıkların Tether ile mücadelede çok geride kaldığı görülüyor.

Coinmarketcap tarafından yayınlanan verilere göre toplam Tether arzı 15 milyarı aşmış durumda. Dolaşımdaki USDT  arzı 14,7 milyar değerinde. Tether’ın, günlük bazda en geniş işlem hacmi olan kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) dahi geride bıraktığı görülüyor.

Tether ağında, 12 Eylül tarihi itibariyle 61 milyar doların üzerinde transfer yapıldı. Blockchain verilerini analiz eden Glassnode göre, Tether’in toplam piyasa değeri 30 Ağustos tarihinde 10 milyar dolar, 14 Eylül itibarıyla 14,7 milyar dolara ulaştı.

Son bir yılın istatistiklerine göre USDT arzında hızlı bir artış görülüyor. Bir yıl içerisinde %258 yükseliş göstererek piyasa değerini 4,1 milyar dolar değerinde artıran USDT uzman yatırımcıların tüm dikkatini üzerine çekmiştir.

Sabitkoinler ve USDT Arasındaki Fark Uçurum Yaratıyor!

CRYPTOSLATE

USDT’nin günlük işlem hacmi sadece Bitcoin’i değil dolar tabanlı tüm sabitkoinleri de çok geride bırakıyor. En yakın rakibi olan USD Coin (USDC), piyasa değeri 2 milyar dolar iken ardından gelen rakibi Dai (DAI) token 606 milyon piyasa değerine sahiptir. Diğer rakipler ise TrueUSD (TUSD) başta olmak üzere piyasa değerleri 500 milyon doların altında kalmaktadır.

Leave a comment

tr_TRTurkish