Uzmanlardan uyarı; Lightning Network üzerinde Bitcoin cüzdanlarını boşaltmak mümkün.

Haziran ayının 29’unda yayınlanan bir çalışmada, Lightning Network üzerindeki Bitcoin (BTC) cüzdanlarını sistemde olan bir darboğazı kullanarak boşaltmanın yolu olduğunu açıkladı. Araştırmaya göre Kudüs İbrani Üniversitesinden Jona Harris ve Aviv Zohar, Lightning Network üzerinde yer alan ödeme kanallarında kilitli tutulan Bitcoin fonlarının çalınmasına imkan veren sistematik bir saldırıyı açıkladı.

Blockchain’i Eş Zamanlı Saldırılarla Doldurmak

Lighting Network, aracı düğümlerle ödeme göndermek için kullanılıyor ve bu düğümler Bitcoin hırsızlığına yol açabiliyor. Bunun çoğunlukla hızlı bir biçimde yapılması gerekiyor, bu süre ağı dolduran saldırganlar tarafından uzatılabiliyor. Yapılan saldırının başarılı olabilmesi için yalnızca 85 kanala aynı anda saldırı yapılması gerekiyor.

Saldırının Arkasındaki Detaylar

Araştırmacılar, saldırıyla ilgili daha fazla detay verdi:

“Hash Süresi Kilitli Sözleşmelerin (HTLC) ardındaki asıl fikir, oluşturulduktan sonra ödemelerin hedef düğüm tarafından önceki düğümden gizli bir bilgi sunarak (hash’in öngörüntüsü gibi) çekilmesidir. Saldırgan, kendi iki düğümü arasında bir ödeme yönlendiriyor ve yolun sonunda ödemeyi çekiyor. Ödeme kaynak düğümden çekilmek istendiğinde iş birliği yapmayı reddediyor ve mağduru blockchain işlemiyle yapmaya zorluyor.”

Leave a comment

tr_TRTurkish