TCMB’nin sabaha karşı yayımladığı “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” hakkında yerli ödeme sağlayıcıları da fikirlerini beyan etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından uygulanan bu yaptırım, yatırımcılarda kısa süreli bir panik yaratsa da en çok elektronik ödeme sağlayıcılarının girişimlerini etkilemekte. Çünkü  kripto para yönetmeliğinin 4. maddesinde elektronik ödeme hizmeti sağlayıcılarının artık kripto para alım satımına aracılık edemeyeceği belirtiliyor. Bu sebeple elektronik ödeme hizmeti sağlayan DigiliraPAY CEO’su Serkan Bayar konu hakkındaki düşüncelerini şahsi Twitter hesabından paylaştı.

Kripto Para Yönetmeliğine Yorumlar

Bayar, bu yönetmeliğin DigiliraPAY’i direkt olarak etkilediğini bu yüzden çok üzgün olduğunu ancak alternatif çözümler üreteceklerini açıkladı.

Bayar, söz konusu basın açıklaması öncesinde bu ay Türkiye’de bulunan 15.000 otelde direkt olarak kripto para ödemesi ile konaklama imkanına sahip olunacak bir hizmet sağlayacaklarını ama yönetmelik nedeniyle hüsrana uğradıklarını açıkladı. Ayrıca açıklamasını tüm ekip arkadaşlarının emeklerini de ekleyerek bitirdi.

“Bunca emek, kan, ter, gözyaşı… Tüm ekibimin çabası ve dünyanın en iyi blokzincir ödeme geçidini yapabilmek için vazgeçtikleri kariyerleri. Tabii ki yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz! Burada yapamazsak yapabileceğimiz yerlerde işimizi hakkıyla yapacağız.” 

Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı ise katıldığı bir canlı yayında düşünceleri sorulduğunda şu cevabı verdi;

“Bir düzenleme yapma gereği hasıl olmuş ve yapılacak en kolay düzenleme de yasaklamadır. Uğraşmaktansa yasaklamayı tercih etmek çok daha kolaydır. Bunlar regülatörle aramızda tartışılan şeyler bile değildir. Böyle bir düzenleme beklemiyorduk. Tamamen sürpriz oldu. Hukukçu ve 5 yıldır fintek dünyasından birisi olarak beni ülke adına endişelendiren bir düzenleme. Papara’da yaklaşık 10 milyon adet kripto para alım veya satım işlemi yapılmış. Bu 10 milyon işlemde hiçbir kullanıcı Papara’ya başvurup da “Benim cüzdanım çalındı” dememiş. Yönetmelikte belirtilen cüzdanların çalınması sorununu biz görmüyoruz, o sorunu paylaşmıyoruz. Yaratılmaya çalışılan faydayı gerçekten anlayamadım. Bence biraz anlama eksikliği var. Daha çok zaman geçirmek, sektör paydaşlarıyla konuşmak, anlamak gerekirdi diye düşünüyorum.”

Son olarak Paribu tarafından yapılan açıklamada; 30 Nisan 2021 tarihinden sonra sadece elektronik ödeme aracılarının kullanılamayacağını. Bankalar üzerinden TL yatırma çekme işlemlerinin devam edeceğini belirtti.

tr_TRTurkish