Yerli kripto para borsaları, MASAK’ın yükümlülüklerine uymak zorundalar. 1 Mayıs’ta yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında  kullanıcılarından bazı kişisel bilgileri isteme hakkına sahip. Bu kapsamda kripto para borsalarına istenilen bilgileri iletmeyenlerin hesabını kapatabilir.

Türkiye’deki kripto para borsaları, Resmi Gazete’de yayımlanan Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile 30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla MASAK’ın uygulamalarına bağımlı hale geldi.

MASAK yükümlülerinin, detayları büyük ölçüde Tedbirler Yönetmeliği’nde verilmiş olan müşterini tanı uygulamalarını yerine getirme kapsamında; kripto para platformlarında yapılan işlemlere “mal varlığının yasa dışı yollardan elde edildiğine veya yasa dışı amaçlarla kullanıldığına dair herhangi bir bilgi; şüphe veya şüpheyi gerektirecek bir hususun bulunması halinde bu işlemleri” MASAK’a bildirme zorunlululuğu bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde bazı yerel kripto para borsa kullanıcıları, borsa yetkilileri tarafından gönderilen e-postaları online platformlarda paylaşmaya başladılar. Paylaşımlara göre borsa, bazı kullanıcıların işlemlerini belli başlı sorulara yanıt alıncaya kadar kısıtlama getirmekte.

BtcTürk kullanıcısının gönderilmiş e-postalardan bir tanesi, sosyal medyada tartışmaya yol açtı. BtcTurk kullanıcısına gönderilen e-postada, kendisine borsanın “Güvenlik ve Risk Birimi tarafından yapılan rutin kontroller sonrasında hesabının incelemeye alındığı” ve bazı belgeleri teslim edinceye kadar hesabından kripto (para) çekemeyeceği bilgisi bildirdi. Paylaşıma göre hesabın neden incelemeye alındığı belirtilmemekte.

Hesap sahibinden istenen bilgiler ise sırasıyla şu şekilde:

  1. Mesleğiniz nedir, kaç yıldır bu meslekte çalışmaktasınız?
  2. Öğrenim durumunuz nedir?
  3. Gelir kaynağınız? Ücretli: Serbest meslek (Serbest meslek ise ilişkili olduğu firma ismi), Diğer: (Gayrimenkul kirası, faiz, hisse senedi vb. gelirleri) (Aylık geliriniz ve gelirinizin ne kadarını kripto işlemleri için kullanacaksınız?)
  4. Adres teyit belgesi (adınıza kayıtlı E-Devlet üzerinden alınmış barkodlu ikametgah belgesi)
  5. Telefon numarası adınıza kayıtlı olduğunu gösterir belge (E-Devlet üzerinden alınacaktır)
  6. Hesap onayınızda ilettiğiniz kimlik belgesinden farklı resimli kimlik belgesinin ön ve arka yüzü fotoğrafı.
  7. Başkası adına işlem yapmadığınızı beyan ettiğiniz imzalı selfie dilekçeniz. (Aşağıdaki dilekçeyi kendi el yazınız, isim, soyisim, imza ve tarih olacak şekilde kimliğiniz ön yüzü ile birlikte selfie çekerek iletiniz)

Örnek Metin: T.C. resmi makamları tarafından yayınlanmış ilgili kanun ve yönetmelikler gereği şirketiniz nezdinde oluşturduğum kullanıcı hesabımda sadece kendi nam ve hesabıma işlem yaptığımı, başkası adına işlem yapmadığımı ve yapmayacağımı beyan ve taahhüt ederim.

  1. Transfer yapmış olduğunuz kripto para adresiniz hangi platform veya cüzdana aittir? (Site ismi ve cüzdan adresi görünecek şekilde ekran görüntüsü )

Başka bir kullanıcıya gönderilen e-postada ise kendisinden borsaya gönderdiği; 503.341 lira parayı nereden elde ettiğini ve bu paranın kaynağını belgeleri ile birlikte açıklaması istenmektedir. İlgili belgelerin aynı gün saat 16:00’ya kadar iletilmemesi halinde; hesap sahibinin hesabının süresiz şekilde kapatılabileceği belirtti. 

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish