Yield Farming, elinizde bulunan kripto para birimleriyle daha fazla kripto para kazanmanızı sağlayan kazanç biçimidir. Yield Farming, akıllı sözleşme aracılığıyla kripto paranızı güvenli bir biçimde borç olarak vermenize olanak tanır. Bu hizmetinizin karşılığında da kripto para halinde hediye token elde edersiniz. Bir başka deyişle likidite sağlandığı için Likidite Madenciliği diyebiliriz. Yield Farming modelinin popüleşmesinin sebebi ise merkezsiz finans yani DeFi projelerinin son günlerde yaygınlaşmasıyla ilgili. 

DeFi çatısı altındaki Aave (LEND), Compound (COMP) ve Maker (MKR) uygulamalarının çalışmasını aslında Yield Farming gerçekleştirir. Örnek üzerinden açıklamak gerekirse yatırımcılar bu 3 ağdan birisine sahip olduğu ETH’yi kitler. Ardından hangi ağı tercih ettiyse o ağdan hediye likidite gelir. Vade sonuna geldiğinde de tekrar kilitlediği ETH’e dönüştürebiliyor.

2020 yılında DeFi projeleri çok ilgi görmüştü. Bu ilgi ve popülarite sayesinde Yield Farming uygulaması da epeyce popülerleşti. Buna göre borç verme sistemi de şu şekilde çalışmakta; kripto para kullanıcısı kendisinde olan kripto paraları havuza ekler. Belirli bir süre işleme alınmak için bekletilir. Kripto para havuza eklediğinde vadesi dolana kadar erişiminiz mümkün değildir. Bu nedenle yatırım yapılan koin türü düşüş yaşadığında herhangi bir değişiklik yapamazsınız. Ancak Yield Farming, klasik vadeli mevduat hesaplarından farklıdır. Çünkü sistem kilitlenen koin karşılığında token hediye etmektedir. Ayrıca yatırımcı havuza eklediği varlığın vade süresi içindeyken faizi değişmemesi kaydıyla başka amaçlar için kullanabilir.

Yield Farming modelinde hediye edilen token genellikle Ethereum’dur. Şu ana kadar bu ödül sistemi Ethereum ekosisteminde gerçekleşiyor olsa da zincirler arası oluşan köprü gelişmeleri gelecekte bu tarz DeFi uygulamalarını bağımsız hale getirecek gibi görünüyor. 

tr_TRTurkish