Youtube yeni oluşturulan bilgi teyit sistemi ile sahte Bitcoin fenomenlerine geçit vermeyecek. Yeni bilgi doğrulama sistemleri sayesinde kullanıcıların yaşadığı mağduriyet minimuma indirilecek.

Video paylaşım platformu YouTube’un 28 Nisan tarihinde yayımladığı blog yazısında, site sistemi üzerinden gerçekleştirilen aramalar başta olmak üzere kullanıcıların ulaştığı içeriklere yönelik bir bilgi teyit mekanizması devreye giriyor. Korona virüs salgınına ilişkin “ibuprofen” gibi arama sonuçlarına yönelik bir koruma olarak şekillenip tasarlanan bilgi teyit sisteminin kripto para içeriklerini de bütünüyle kapsayacak şekilde genişletilmesi çok yakın. Yapılan resmi duyuruya göre ABD’de start alan, akabinde Brezilya ve Hindistan’da kullanıma alınıp başlanacak olan bilgi panelleri, hatalı bilgiler ve viral hale gelmiş komplo teorileri ile kullanıcıların aklını karıştıranlara izin vermeyecek. Şirket aynı çalışmayı, kişilere yanlış yatırım fikri veren veya gerçek dışı vaatlerle mağduriyet yaratan sözde kripto fenomenleri için de uygulaması bekleniyor.

Korona Virüs Sonrası Sıradaki Bitcoin mi?

Daily Hodl 28 Nisan tarihli haberinde belirtildiği gibi, YouTube günümüze kadar platform üzerinde yapılan Bitcoin Ethereum ve XPR gibi kripto para sahtekarlıklarına sessiz kalmak ve önlem almamakla itham ediliyor. Yaşanan bu durum gerek yasal düzenleyiciler gerekse yatırımcılar bakımından endişe yaratıyor.  YouTube resmi açıklamasında şunlara yer verdi. Bilgi teyit sisteminin zaman içerisinde Korona virüs salgını ötesinde daha fazla konu başlığına genişletileceğini belirtiyor. Sistemin korona virüs tekelinde oluşturulan pilot bölgelerde başarılı sonuç vermesi ile sahte Bitcoin fenomenlerinin de kazancı kesilebilir.  Yeni bilgi teyit panelleri, özellikle haber özelliği barındıran gelişmelerle ilgili yetkili kaynaklardan edindiği bilgileri kullanıcıya sunacak. Bu kaynaklar arasında FactCheck.org, PolitiFact, The Dispatch ve The Washington Post Fact Checker gibi prestijli yayınlar yer alıyor.

Bitcoin Dolandırıcılarının Yeni Meskeni YouTube

Nisan ayının başında ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’in adını kullanan dolandırıcılar You Tube üzerinde yayın açarak Bitcoin toplamıştı. Coinbase CEO’sunun daha önceden yayınlanmış bir konuşmasını canlı yayın gibi sunan dolandırıcılar, ödül vaadiyle  belirtilen BTC cüzdanına 0.1 BTC ile 20 BTC arasında gönderim yapılmasını istemişlerdi.

Leave a comment

tr_TRTurkish