Twitter ve Instagram’ın ardından dünyanın en büyük video platformu Youtube’dan da NFT ve Metaverse hamlesi geliyor. Youtube dün paylaştığı blog yazısında 2022 yılında gerçekleştirilmesi hedeflenen Metaverse ve NFT adımlarından bahsetti.

Youtube’un CEO’su Susan Wojcicki sene başında hedeflerini anlattığı açıklamasında NFT’lerden bahsetmişti. Şimdi ise Youtube platformundan yayınlanan bir blog yazısı ile NFT’lerin güvenli bir ortamda saklanabilmesi adına çözümlerin araştırıldığını belirtildi.

Youtube, hızla büyüyen Tiktok ve Meta şirketine sahip olan Instagram’la amansız bir yarış içinde. Bu sebeple son dönemde sosyal medya platformlarının Metaverse ve NFT adımlarından geride kalmak istemeyen Youtube; geçen ay video klipler, sanat eserler ve diğer dijital varlıkların oluşturduğu NFT’ler gibi Web3 teknolojilerini araştırdığını duyurmuştu.

Yapılan açıklamada NFT’lerin Youtube üzerinden güvenli bir alanda korunabileceği belirterek bu anlamda ilk kez önemli bir detay verildi. Youtube video saklama bölümünün kullanılarak, varlıkların yasal olduğunu doğrulamak da dahil çözüm arayışlarında olduklarını söyledi ve konu hakkında şu ifadelere yer verdi;

“Kullanıcıların; özel videolara, fotoğraflara, sanat eserlerine hatta bu ürünleri yaratan kişilerin deneyimlerine doğrulanabilir bir şekilde sahip olmalarını sağlamak hem yaratıcılar hem de onların hayranları için çekici özellikler yaratacaktır.”

Metaverse hakkında ise kesin olmamakla birlikte, kullanıcıların Metaverse’de birlikte video izlenmesinin üzerinde çalışıldığı da belirtildi. Ayrıca hedeflerinden birinin oyun sektörüne odaklanılması ve oyunların daha gerçekçi hale gelmesi olduğu yazıldı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish