Yuga Labs, NFT topluluklarına karşı koordineli bir saldırı konusunda uyardı.

Bored Ape Yacht Club‘ın (BAYC) yaratıcısı Yuga Labs, NFT sahiplerini ve topluluklarını hedef alan “kalıcı bir tehdit grubu” konusunda uyardı. NFT firması, takipçilerini daha temkinli olmaya davet etti. Ayrıca, güvenlik ekibinin bir süredir bu grubu izlediğini belirtti.

Yuga Labs, NFT topluluklarına olası bir koordineli saldırı hakkında ilk kez uyarı bildirimi yayınlamadı. Geçen ay, Yuga Labs’ın kurucularından biri olan ancak kimliği belirsiz olan Gordon Goner, Yuga’nın sosyal medya hesapları üzerinden saldırı planı hakkında benzer bir uyarı paylaştı.

Uyarının ardından Yuga yetkilileri sosyal medya hesaplarını izlemeye başladı ve güvenliklerini artırdı. Goner ayrıca yatırımcıları sürpriz büyük paralardan uzak durmaları konusunda uyardı. Çoğu saldırgan, potansiyel kurbanlarını cezbetmek için genellikle sürpriz büyük para yöntemini kullanıyor.

Hackerlar Premint NFT’nin sitesine giriş yaptı

Yuga Lab’ın uyarı bildirimi, Premint NFT platformuna yapılan bir saldırıyı takip ediyor. İki gün önce gerçekleşen saldırı, NFT platformunun yaklaşık 314 NFT ve 375.000 dolar değerinde ETH kaybetmesine neden oldu. Bu yılki diğer NFT hack’leriyle karşılaştırıldığında, bu hack en büyüklerinden birisi olarak göze çarpıyor.

Premint, NFT sanatçıları için bir NFT güvenli listeleme hizmeti sağlıyor. Onları geniş bir NFT toplayıcı havuzuna bağlar ve onları yeni NFT projeleri için güvenli listeye alıyor. Premint, 12.000’den fazla NFT projesine ve yaklaşık 2.43 milyon koleksiyoncuya ev sahipliği yapıyor.

Blockchain güvenlik firması Certik tarafından yapılan analiz, saldırganların siteye kötü amaçlı bir kod ekledikten sonra Premint’in sitesini ihlal edebildiklerini gösterdi. Web kodu, kullanıcılardan cüzdan sahipliğini onaylamalarını isteyen bir açılır pencere görüntülenmesini sağladı. Bilgisayar korsanları, NFT’leri çeşitli Premint kullanıcı cüzdanlarından taşımak için ihtiyaç duydukları hayati bilgileri elde etmek için bu yolu kullandılar.

Şimdiye kadar altı cüzdanın güvenliğinin ihlal edildiği biliniyor. Bu cüzdanlar Goblintown, BAYC, odditiesve ve OtherSide gibi NFT’leri içeriyor. Premint olay sonrası yaptığı açıklamada soruşturmanın devam ettiğini belirtti. Ayrıca, platformun onlardan bunu yapmalarını asla istemeyeceğinden, kullanıcılarının hiçbir işlemde asla oturum açmaması gerektiği konusunda da uyardı.

Saldırının ardından NFT platformu, kullanıcıların web sitesine giriş yapma biçiminde de bir değişiklik yaptı. Kullanıcılar artık giriş yapmak için cüzdanlarına ihtiyaç duymayacak. Platform, bu giriş yönteminin daha güvenli ve kullanışlı olduğunu söyledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish