25 Şubat’ta yapılan açıklamaya göre Tayland kripto para yatırımcıları için gelir kurallarını kamuoyuna soracak.

Tayland SEC, 24 Mart 2021’de kripto paralar ile ilgili çevrim içi bir konferans düzenlemeyi planlıyor. Ancak kamuoyu anketi 27 Mart tarihine kadar devam edecek. Önerilere göre yerel yatırımcılarının en az 10 milyon baht yani 332.500 dolar olan varlığı olmalı. Ayrıca bu ticaret için yıllık en az 1 milyon baht yani 33.250 dolar geliri olmalı.

Bu şartların yanında SEC yatırımcıların deneyimli ve eğitimli olmalarını da şart koşuyor. Yerel yatırımcıların, menkul kıymetler veya türev alım satım konusunda en az iki yıllık deneyime sahip olması ya da yetkili kurumlardan özel sertifika almasını şart olabilir. SEC, kripto para yatırımlarına yerel ilginin artması sebebiyle uygun yatırımcı ve koruma önlemleri sağlamayı hedefliyor. 

Kripto paraların çok değişken bir finansal yenilik olduğunu ve bu dijital varlıklara yatırım yapmanın; bilgi, anlayış ve yatırım kaybına karşı hassas olmayan risk profili gerektiriyor. SEC yetkilisi Suwanmongkol alım satım için uygun olmayan yatırımcıların lisanslı fon yöneticileri veya mali danışmanlar aracılığıyla yatırım yapmaları gerektiğini dile getirdi.

tr_TRTurkish