Dünyaca ünlü şirket, Apple Vision Pro isimli VR başlığıyla, Metaverse için girişimde bulundu.

Apple, Apple Vision Pro isimli VR cihazını tanıtarak, metaverse'e yönelik önemli bir adım attı.

Apple, yeni VR setini açıklayarak pazardaki en önemli şirket olan Meta'ya rakip oldu.

Gelecek yıl içerisinde ABD'de piyasaya sürülmesi beklenen cihazın, yıl içerisinde daha fazla ülkede satışa sunulacak. 

Vision Pro isimli cihaz, Meta'nın en pahalı VR başlığının üç katından fazla bir paraya satılacağı öngörülüyor. Vision Pro, tahmini olarak 3.499 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sürülecek.

Apple'dan Meta'ya gözdağı

Apple'ın yeni VR başlığında birden fazla önemli özellik mevcut. Şirketin paylaştığı bilgiye göre VR başlığında 3D video görüntülenebilirken, video kaydı ve fotoğraf çekme gibi özellikler yer alıyor. 

Vision Pro'nun önemli dikkat çeken özelliği de rakip başlıklara göre oldukça hafif olması. Apple, cihazın kullanıcıları düşünerek ağırlığı azaltacağını iddia etti. 

Apple'ın hisseleri, lansmandan önce %2 oranında artarak 184,95 dolara ulaşarak rekor kırdı.

Apple yetkilisi Alan Dye, kullanıcıların gözlüklerinin içerisindeki içerikleri, yalnızca gözleriyle seçebileceklerini belirtirken, tıklamak için de ellerini kullanmalarının yeterli olacağını söyledi. Meta ve diğer şirketlerin başlıklarında ellerde farklı bir kumandanın yer alması gerekiyor.

Cihazın bir diğer önemli özelliği de kullanıcının gözlerinin dışarıdan da gözükmesi. Piyasada yer alan başlıklarda kullanıcıların gözleri tamamen kapalı durumdadır. Vision Pro'da ise bu durum değişecek. 

"Çevrenizdeki insanlardan asla izole olmayacaksınız. Siz onları görebilirsiniz, onlar da sizi görebilir"

Apple'ın bu son hamlesi, metaverse ile ilgili söylentileri de artırmış oldu. Ünlü şirketin kendisine özel bir metaverse oluşturup oluşturmayacağı hala belirsiz olsa da bu konuyla ilgili önemli bir adım atılmış durumda. 

Bizleri Websitemizden, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Leave a comment

tr_TRTurkish