Günümüzde dünyanın en zenginleri arasında yer alan Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates için geleceğin anahtarı Web3 ya da Metaverse’ten ziyade yapay zekada.

2022’de milyarderler listesinde 4. sıraya gerileyen Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates,  kullanıcılardan gelen soruları cevapladı.

Gates, iklim değişikliği ve veganlık  soruları yanıtladığı  oturumu sırasında, yapay zekanın son zamanların en heyecan verici teknolojik yenilik alanı olduğunu tekrar tekrar dile getirdi.

“Web3 ya da Metaverse değil yapay zekâ çığır açtı”

Bir Reddit kullanıcısının hangi güncel teknolojinin 2000 yılında internetin sahip olduğu potansiyele sahip olduğuna ilişkin sorusuna yanıt olarak “Yapay zekâ en büyük olanı” dedi. Gates sözlerine, “Dürüst olmak gerekirse, Web3 ya da Metaverse’ün kendi başlarına çığır açtığını düşünmüyorum, ancak yapay zekanın devrimi yadsınamaz.” şeklinde devam etti.

Son zamanlarda sosyal medyada fırtınalar estiren ChatGPT sohbet robotu hakkındaki düşünceleri sorulan Bill Gates, ürünün “gelecekte neler olacağına dair bir fikir verdiğini” söyleyerek “Tüm bu yaklaşımdan ve yenilikçilik oranından etkilendim.” diye ekledi.

Yapay zekayı insani yardım çalışmalarında kullanmak istiyor

Yardımsever iş insanı, ayrıca yapay zekanın  insani yardım çabalarında kullanılabilme durumunu da masaya yatırdı.

Bununla birlikte çocukların matematiğe ilgi duymasını sağlayacak öğretmenlere sahip olmanın önemli olduğunu ve Gates Vakfı’nın da bunu aradığını söyleyen milyarder isim, “Afrika’da tıbbi bakıma kolay erişimi olmayan insanlar bizim için bir öncelik.” dedi.

“Sanal toplantılar Metaverse’e uyarlanabilir olacak

Gates, sanal toplantıların çoğunun iki veya üç yıl içinde Zoom ve Teams gibi 2D platformlardan Metaverse’e taşınacağını öngörmüştü. VR (sanal gerçeklik) teknolojisinin uzaktan toplantı deneyimini nasıl geliştirip etkilediğini de sözlerine eklemişti.

Üstelik, Gates’in  dahil olduğu Microsoft, Metaverse’e doğru ilerlemeye devam ediyor. Geçen sene Meta, Sony ve Alibaba ile birlikte Metaverse Standartları Forumu’nu kuran 35 şirket arasında yer aldı. Şirket toplantı uygulamalarını Meta cihazlarında uygulayacak.

Son olarak haberlerimizi Web sitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

tr_TRTurkish