Elon Musk ve birçok iş insanı ve geliştiricinin imzaladığı “Yapay zeka geliştirmelerini 6 aylığına durdurun” mektubu hakkında Microsoft’un dünyaca ünlü kurucusu Bill Gates de konuştu. Dolar milyarderi iş adamı, “Geliştirmeleri durdurmak zor. Yapılsa dahi sorunları çözmeyecektir” dedi.

Geçtiğimiz günlerde çok ses getiren ve Elon Musk başta olmak üzere birçok şirket yöneticisi, geliştirici ve iş insanının imzaladığı yapay zeka geliştirme çalışmalarının 6 aylığına durdurulması konusunda Bill Gates ilk kez açıklama yaptı.

“Herkes aynı anda kabul edecek mi?”

Bildiğimiz üzere mektuba ChatGPT mimarı şirket olan OpenAI’ın CEO’su Sam Altman imza atmamıştı. Bir haber ajansına röportaj veren Gates, şu ifadeleri değindi:

“Belli bir gruba yönelik çalışmaları durdurma çağrısı yapmak sorunları çözmeyecektir. Yapay zekada çok büyük faydalar söz konusu… Bizim yapmamız gereken sorunlu alanları belirlemek. Ayrıca geliştirmeleri durdurma işi de nasıl yapılacak? Bunu anlamıyorum. Kim duracak ve aynı anda tüm ülkeler durmayı kabul edecek mi? Neden etsinler? Bu alanda çok farklı fikirler var”

Bir süredir yapay zeka konusunda yorumlarda bulunan Gates, bu tarz geliştirmelerin çığır

açacağını bu nedenle çok önemli olduğunu söylemişti.

Bill Gates’in, “Yapay zeka dönemi başladı” başlıklı 21 Mart günü yayımlanan blog yazısından sonra ortaya çıkan yazıda, ChatGPT 4’ten üstün olan yapay zeka geliştirmelerinin insanlık için tehlikeli sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish