Günümüzde blockchain ve yapay zekâ kullanımı her geçen gün artarken bu iki yenilikçi teknolojinin birlikte kullanımı gün geçtikçe artıyor.

Son dönemlerde oldukça popüler olan Yapay Zeka (AI) ve blockchain teknolojisi, son on yılda ortaya çıkan en yenilikçi teknolojilerden arasında gösteriliyor. Blockchain, her geçen gün daha da yaygınlaşırken blockchain projeleri arasında yapay zeka kullanımına yer verilmektedir.

‘’OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, yapay zekanın insanlar gibi öğrenebilen ve üretebilen akıllı makineler yaratmak için nasıl geliştiğinin bir örneğidir.’’ ChatGPT, sistem üzerindeki sorgulara gerçekçi bir şekilde doğru yanıtlar üretebilen büyük bir dil modelidir.

Böylelikle blockchain‘in dijital yapısı, yapay zekanın arkasında yer alan teknolojinin ve kullandığı verilerin kaynağına ilişkin bir açıklama görevi görür. Yapay zekâ sorunu ele alır. Bu, veri bütünlüğüne ve buna bağlı olarak yapay zekanın sağladığı cevaplara olan güveni artırmaya yardım eder. Blockchain teknolojisi içerisinde AI modellerini depolamak ve dağıtmak için kullanmak da bir denetim sağlar üstelik blockchain ile AI’’yi eşleştirmek veri güvenliğini yükseltir.

Blockchain ve yapay zeka ilişkisi

Yapay zekâ, verileri olağanüstü bir hızla ve kapsamlı bir biçimde okuyabilir, anlayabilir ve ilişki kurabilir. Ayrıca; blockchain tabanına sahip iş ağlarına yeni bir zeka düzeyi sağlayabilir. Blockchain, kurum içi ve dışından büyük hacimli verilere erişim elde ederek, yapay zekayı eyleme dönüştürebilir. Blockchain, yapay zekanın veri kullanımı ve model paylaşımını yönetmek, güvenilir ve şeffaf bir şekilde veri ekonomisi oluşturmak için kullanılabilir.

Üstelik blockchain, yapay zekâ ve otomasyon tarafında iş süreçlerine yeni bir değer katıp hızlandırarak verimliliği artıracaktır.

Blockchain ve yapay zekanın entegre edilmesi ile birlikte, olağanüstü bir şekilde veri tabanlarının oluşturulmasına ve düzenlenmesine katkı sağlayabilir, siber güvenlik protokollerini artırabilir ve bu işlemleri kısa bir sürede gerçekleştirecektir.

Son olarak, bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish