Çin’in Anhui bölgesindeki yerel yöneticiler, kripto para madencilerinin tükettikleri elektrik miktarı nedeniyle kripto para madencilerine karşı harekete geçti.

13. Beş Yıllık Kalkınma Planı dönemi boyunca bölgedeki elektrik tüketimi, her yıl artış gösterdi. Şimdi ise 48.4 milyon kilovatlık arzı bulunan ve 2024’e gelindiğinde 73.14 milyon kilovatlık elektrik tüketeceği düşünülen bölge yöneticileri, bu farkın önüne geçmek için elektrik tüketimini 14. Beş Yıllık Kalkınma Planı dönemi içerisinde kontrol altına almaya karar verdiler. Hefei Media Group devlete ait bir kurumdur. Ve bu kurumun aktardığı bilgiye göre yerel yönetim; arzın yetersiz kalmayacağı bir şekilde dengeyi kurmak için yüksek seviyelerde elektrik tüketen projeleri denetim almaya başlayacak.

Yerel haber organlarına göre; bölgedeki kripto para madenciliğinin önümüzdeki üç yıl içerisinde tamamen kapatılması planlanmakta. Anhui bölgesi bu hamle ile İç Moğolistan, Xinjiang, Sichuan gibi bölgelere katılmış oldu. Ancak bu bölgelerin aksine Anhui kripto para madenciliğinin merkezlerinden biri sayılmıyor. Cambridge Alternatif Finans Merkezi verilerine göre Anhui; 2020’de Bitcoin blokzincirindeki toplam hash oranına aylık %0,03 oranında katkıda bulunmakta.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish