Kazakistan hükümeti, son dönemde yaşanan enerji problemleri ile mücadele kapsamında kaçak madencilik çiftliklerinde operasyonlara devam ediyor.

Kazakistan Çin’deki yasakların ardından birçok kripto para madencilerinin göç ettiği en önemli ülkelerden biri olmuştu. Ancak son dönemde yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle, devlet otoriteleri kaçak Bitcoin madencilik tesislerine karşı operasyonlarını artırdı.

Kazakistan enerji bakanlığının yaptığı açıklamaya göre; Pazartesi günü (21.02.2022) itibariyle 13 kaçak madencilik tesisi kapatıldı. Ayrıca açıklamada operasyonların devam edeceği ve daha fazla kaçak madencilik tesisinin bulunması için de her şeyin yapılacağı belirtildi.

Kazakistan devlet başkanı Tokayev, haziran ayında Bitcoin madenciliğini yasallaştırmıştı. Kazakistan özellikle Mayıs ayında başlayan Çin yasaklarının ardından hem ucuz elektrik hem de coğrafi yakınlık sebebiyle birçok madencinin de uğrak noktası olmuştu.

 Ancak Tokayev geçtiğimiz ay yaptığı açıklamasında , madencilik konusunda vergilerin artırılması gerektiğini belirtmişti. Nisan ayında madenciliğe ilişkin yeni düzenlemelerin getirilmesi bekleniyor.

Dünyanın bilinen madencilik şirketlerinden biri olan BIT Mining yaşanan elektrik kesintileri ve düzensiz enerji verimi nedeniyle Kazakistan’da başladığı yeni madencilik tesisi inşaatından dün vazgeçtiğini duyurdu. 

Şirket, 2021’in Mayıs ayında Kazakistan’da kendi veri merkezini kurmak için 9.3 milyon dolarlık yatırım taahhüdünde bulunmuştu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish