Teksaslı Senatör Ted Cruz; “Bitcoin madencileri, Teksas’ın enerji kaynaklarını fırsata çevirebilir.” açıklamasında bulundu.

Teksas Blokzinciri Zirvesi’nde konuşan Cumhuriyetçi Senatör; Permian havzasında üretilen doğalgazın israf etmektense Bitcoin madenciliği yapmak için kullanılabilir dedi.

Batı Teksas’ın Permian havzasındaki petrol şirketleri, yan ürün olarak doğalgaz flaring olarak bilinen yöntem ile yakıyor. ABD Enerji Bilgi İdaresinin 2019 tarihli verilerine göre atık olarak yakılan doğalgazların yarısı neredeyse Teksas’tan geliyor.

Dünya Bankası verilerine göre global çaptaki petrol üretim bölgelerinde yıllık olarak 140 milyar metreküp doğalgaz atık olarak yakılıyor ve bu, atmosfere 300 milyon ton CO2 salınmasına yol açıyor.

Senatör Ted Cruz, Teksas’taki atık doğalgazı israf etmektense Bitcoin üretmek için kullanılabileceğini; ayrıca bunun madencilik sektörü için büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Petrol şirketlerince elde edilen doğalgaz; ucuz elektriğe dönüştürülerek veri merkezlerine aktarılabiliyor.

Teknoloji şirketi Lancium tarafından yayımlanan rapora göre veri merkezleri; bu şekilde rüzgar ve güneş enerjisine yönelebilir. Böylece karbon salınımını azaltabilir. Teksas ise rüzgar enerji üretimi bakımından diğer eyaletlerin önünde yer alıyor.

Sadece çevreye faydalı olmak değil aynı zamanda Teksas’ın enerji altyapısını da iyileştirebileceği düşünülüyor. Senatör Cruz da Bitcoin üretmek için kullanılan enerji; doğal afet gibi acil durumlarda farklı alanlara yönlendirilebilir. Teksas’taki şebekenin güçlenmesini ve daha dayanıklı hale gelmesi sağlanabilir.

ABD’deki toplam petrol üretimini %40,4’ünü karşılayan Teksas’da bu kış dondurucu soğuklar sebebiyle büyük çaplı elektrik kesintileri yaşanmıştı. Bu nedenle eyalette olağanüstü hal ilan edilmişti.

Teksas, kripto para madenciliği konusunda önde gelen eyaletlerin arasında yer alıyor. Kuzey Amerika’nın en büyük maden havuzu Foundry’nin verilerine göre ABD’deki toplam Bitcoin üretim gücünün %19,9’u New York, %18,7’si Kentucky, %17,3’ü Georgia, %14’ü Teksas’tan geliyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish