Suudi Arabistan petrole olan bağımlılığını azaltmak için Blockchain teknolojisine yatırım yapmayı hedefliyor.

Suudi Arabistan Blockchain teknolojisine ve Metaverse’e yaklaşık olarak 6.4 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Anlaşmanın bir parçası olarak NEOM Tech & Digital Company 1 milyar dolarlık bir yatırım aldı. Suudi Arabistan’ın hedefi kullanıcıların birbirleriyle etkileşime girebilecekleri bir Metaverse projesi geliştirmek.

Suudi Arabistan devletinin sahip olduğu petrol şirketi Aramco, Prosperity7 Vertures’e 1 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Suudi Arabistan’daki bir haber ajansının paylaştığı bilgiye göre; şirket blok zincirler de dahil olmak üzere teknoloji sektörüne yatırım yapmayı planlıyor.

Suudi Arabistan’ın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Bakanı Abdullah Alswaha, konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Suudi Arabistan’ın bu harcamaları, dijital ekonominin büyümesine katkı sağlayacak. Suudilerin dışında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki insanların iyiliği için bu yatırımlar önem arz ediyor.”

Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde düzenlenen teknoloji konferansı Leap, şu an devletin açıklama yaptığı bir platform olarak kullanılıyor. Toplantı sırasında konuşulacak konular arasında yapay zeka, 5G internet ve son çıkan teknolojiler var.

Suudi Arabistan, günümüze kadar petrol satışlarından çok fazla gelir elde etti. Veliaht Prens Muhammed bin Salman, teknoloji sektörüne yaptığı bu yatırımlarla devletin ekonomisini güçlendirmeyi hedefliyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish