Tesla CEO’su Elon Musk, 4 Milyar doların üzerinde TESLA hissesi daha sattı.

Elon Musk, resmi Twitter hesabından takipçilerine anket yapmış ve anket sonucuna göre Tesla’nın hisselerini satacağını açıklamıştı. Ancak vergi yükümlülükleri nedeniyle satış çoktan planlamıştı.

Son mali verilere göre Tesla CEO’su Elon Musk; bir milyar doların üzerinde hisse satışı gerçekleştirdi. Bugün Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan dosyalarda, Tesla’nın yaklaşık 1,1 milyar dolar değerinde 934.000 hissesinin satışı doğrulanıyor.

Musk hisseleri yaklaşık 1.170 dolar ortalama fiyatla satarak, geçen seneki fiyata oranla %180 civarında kazanç sağladı. Bu durum Tesla’nın 2010’da Nasdaq’da halka açıldığı günden bu yana şirket hisselerinin üçüncü satışı. Öte yandan Tesla’nın büyük işlemi.

Ankette Tesla’daki hisselerinin %10’unu satıp satmaması gerektiğini sormuş olsa da verilere göre Musk; eylül ayında vergi yükümlülükleri kapsamında hisseyi satmayı planlamış. 

Ankete katılan 3,5 milyon kişiden yaklaşık olarak %58’i evet dedi. Fakat bu satışta Tesla CEO’su %1’den az satış yaptı. Buna göre 170 milyondan fazla hisseye sahip. Ankete yanıt olarak ise “Hiçbir yerden nakit maaş veya ikramiye almıyorum. Yalnızca hisse senetlerim var; bu nedenle vergileri bizzat ödememin tek yolu hisse satmak” dedi.

Tesla hisseleri 10 Kasım’da 1.000 doların altına düşerek %16 oranında değer kaybetti. 4 Kasım’da 1.230 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşatı. Şu anda bu tepe noktasından %11 düşüş gösteriyor.

Öte yandan kripto dünyasında, paraların bir kısmını dijital varlıklara aktarabileceği yönünde spekülasyonlar yapıldı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor Twitter anketinden sonra daha fazla Bitcoin satın almasını önerdi.

Açıklama olarak ise hedef çeşitlendirmekse, dikkate alınması gereken alternatif strateji de TESLA bilançosunu; Bitcoin Standardına dönüştürmek ve BTC’de 25 milyar dolar satın almaktır. Bu da çeşitlendirme, enflasyon koruması ve tüm yatırımcılara vergi açısından verimli bir şekilde daha fazla avantaj sağlanacağı söylendi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish