Küresel kredi kartı pazarının yarısından fazlasını kontrol eden iki dev Rusya’daki tüm operasyonları durdurma kararı aldı.

Visa ve Mastercards yaptıkları açıklamalar ile Rusya’daki tüm operasyonlarını durdurma kararı aldıklarını açıkladılar. Visa’dan gelen açıklamada; Visa’nın önümüzdeki günlerde tüm işlemlerini durdurmak üzere Rusya’daki müşteri ve ortaklarıyla birlikte çalışacağı belirtildi. Böylece, Rusya’da verilen Visa kartları ülke dışında, Rusya dışındaki finans kurumları tarafından verilen Visa kartları da Rusya’da çalışmayacak.

Visa CEO’su Alfred Kelly konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı;

“Rusya’nın sebepsiz şekilde Ukrayna’yı işgal etmesi ve tanık olduğumuz kabul edilemez olayların ardından harekete geçmek durumundaydık. Bunun Rusya’da hizmet verdiğimiz müşteriler, iş ortaklarımız, satıcılar ve kart sahipleri üzerinde yaratacağı etkiden dolayı üzgünüz.”

Mastercard’dan da benzer bir açıklama gecikmedi;

“Bir haftadan uzun bir süredir dünya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan şok edici ve yıkıcı olaylara şahit oldu. Tüm bunları göz önünde bulundurarak Rusya’daki ağ hizmetlerimizi askıya alma kararı verdik. Böylece Rus bankaları tarafından verilen kartlar artık Mastercard ağı tarafından desteklenmeyecek. Ülke dışında verilen herhangi bir Mastercard kartı ise Rusya’daki mağazalar veya ATM’lerde çalışmayacak.”

Rusya Merkez Bankası ise Visa ve Mastercard’ın Rusya’daki ödeme ağının, ülkede yalnızca %30’luk bir pazar payına sahip olduğunu söylüyor. 

Bu durum karşısında ruslar giderek kripto para birimlerine yöneliyor. Bir kripto araştırma şirketi olan Chainanlysis, Rusya rublesi ile kripto alımının arttığını belirtmekte. 

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish