Japon Virtual and Crypto Assets Exchange Association (JVCEA) tarafından yayınlanan veriler sonucu Bitcon’in Japon piyasasında yer alan altcoinlere göre bulunduğu konum Nisan ayında %87’nin üstüne çıktı.  Aynı dönem içerisinde, Japonya’da spot kripto işlemlerinde kullanımı aktif olan hesap sayısı 13.987 artarak en yüksek seviyeye ulaştı.  Japonya merkezli kripto para borsası Bitbank’ta piyasa analisti olan Yuva Hasegawa’nın konuya yönelik yaptığı açıklamada, “Japon yatırımcıların altcoin’lere olan genel ilgisi, Bitcoin’e olan ilgilerine göre zamanla azalmış gibi görünüyor. Aktif hesapların sayısındaki artış göz önüne alındığında, Japonya’da piyasaya yeni katılanların büyük çoğunluğu, özellikle geçen yazdan bu yana, muhtemelen sadece Bitcoin ile ilgileniyor” dedi.

Son dönemlerde Ripple’da (XRP) genel duruma bakıldığında gösterilen ilgide artış görülse de Japonya’da işlemler tam aksi yönde olduğunu gösteriyor. Hasegawa’nın analizine göre; XRP’nin Japon kripto yatırımcıları içinde en büyük kaybedenlerden biri olduğunu gösteriyor. Piyasa hacmi olarak en büyük üçüncü kripto para birimi olan Ripple, bir dönem önce Japonya’nın kripto para piyasasında aylık olarak işlem gören değerin yaklaşık olarak %40’ına sahipti. Nisan ayı içerisindeki verilere bakıldığında bu oranın %5’e kadar düştüğü görülüyor. Japon piyasanın genel durumuna bakıldığında  Bitcoin’in lider konumda bulunduğu piyasada BTC’de artış yaşandığında XRP’de de yükselme olduğu  görülüyor.

CoinmMarketCap verilerine bakıldığında lider kripto para birimin piyasa hakimiyeti 2017 senesinden günümüze %70’in üzerine çıkış yapamadı ve günümüzde yaklaşık olarak %58 seviyesinde yer alıyor. Analistlerin yaptığı değerlendirmelere göre; BTC’nin piyasa hakimiyeti bakımından çok düşük seviyelerde bulunması, “hakimiyetin dibi gördüğü” şeklinde yorumlara neden oluyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish