Perşembe Günü, Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, kripto paralar hakkında açıklama yaptı. Bitcoin (BTC) ve sabitkoinlerin spekülatif birer araç olduğunu belirtti.

Perşembe sabahı Devlet konseyi ile ilgili düzenleme reformu konferansında Fan Yifei; dijital paralar ve dijital merkez bankası paraları sistemlerinin özeliğini söyledi. Bitcoin ve sabitkoinler gibi özel paraların güvenlik ve sosyal açıdan dikkat çektiğini belirtti.

Değeri geleneksel herhangi bir varlığa birebir sabitlenebilen sabitkoinler hakkında konuşan Fan Yifei; “uluslararası para, ödeme ve mutabakat sistemleri için sorun oluşturabileceğini, bu nedenle kaygılı olduklarını açıkladı. Bu tarz kaygılardan ötürü bazı önlemler almak zorunda kaldıklarını belirten Yifei, yine de gözlem ve incelemeler yapmayı sürdürdüklerini söyledi.

Fan Yifei, geliştirdikleri dijital yuan projesi için kaygıları olduğunu söyledi. “Dijital merkez bankası paraları finansal aracıları kaldıracak mı, para politikasını olumlu yapacak mı, banka hücumuna yol açacak mı? gibi konular tartışmalı.” diyen Yifei; yuan test çalışmalarına devam ettiklerini de ayrıca belirtti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish